Ако турският президент Реджеп Таип Ердоган бъде отстранен, ще стане гражданска война. Ако остане, имаме нестабилен авторитарен диктатор от близкоизточен тип. Нямаме добър ход. Това коментира бившият министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред BTV.
По думите му ситуацията в Турция е непредвидима. Според Йовчев основният проблем там е дълбоко разделеното общество. От една страна, има хора, които споделят визия за модерно развитие на Турция и ценностите на западната демокрация, но има и голяма група, която подкрепя друг тип демокрация, подкрепя Ердоган в опитите му да наложи исляма като официална религия. От трета страна пък са кюрдите.
Според Йовчев при опита за преврат е имало два възможни варианта, по които да се развие страната - или след като стабилизира страната, Ердоган да се оттегли и даде възможност да се изгради нов обществен модел, който да задоволява и двете общности, или пътят, по който той пое – силово да наложи волята си. "Няма как да очакваме, че в Турция нещата ще се развият така, че ще имаме мирен и нормален начин на излизане на Ердоган от властта", заяви той.
По думите му ЕС за пореден път демонстрира политическа немощ.
"В момента Европа и света вървят силни турбулентни процеси, става преразпределение. Такава е била ситуацията и преди Първата световна война", припомни Йовчев.
"Не можем да се спасим оттук нататък и трябва да бъдем много внимателни", предупреди бившият МВР шеф.
"Между 4000 и 20 000 джихадисти са навлезли с бежанския поток", заяви още Йовчев. Затова според него трябва да се ограничи и постави под контрол миграцията.

Исландия е на ръба да каже "да" за членство в ЕС
Истинското предизвикателство пред Панамския канал е водата, а не геополитиката
Трето денонощие Киев е парализиран от дронове и ракети, Русия не се страхува за имиджа си
Космосът може да е следващата голяма възможност за застрахователите – ако могат да оценят риска
Нискокачественото AI съдържание води до когнитивен упадък и склонност към насилие сред децата
Изтъняващите оръжейните запаси на САЩ засилват съмненията дали могат да сдържат Китай и Русия
На работа след отпуск: Психолог каза как да се справим с тежките първи дни
В "България сутрин" на 31 август от 9:30 часа: Защо президентските избори тази година са най-скъпите от проведените досега?
Цените тръгнаха надолу: Вижте кои храни поевтиняха най-много
Рецепта за мариновани патладжани с чесън и магданоз
Жалко! Наш национал изпусна титла в Кингстън
Съперник на Левски в ЛЕ гази
Феноменален Меси избухна с 4 гола при разгром на Интер + ВИДЕО
Локо Пд чака таран и урежда бразилец
На новия „Колеж“: Левски падна само веднъж от Ботев Пд с любопитен треньор
„Червен“ кошмар! ЦСКА в ужасяваща серия срещу Черно море
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Седмичен списък за свеж рестарт за заети жени
Нумерологична прогноза за 30 август
Пастет от сардини – вкусен и лесен за приготвяне
Купа с телешко и ориз от карфиол
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Спасиха бедстващ орел в центъра на Варна
Проф. Слънчева: Отказът от имунизация на децата е безотговорен
Журналист откри изоставен БТР във Варна ВИДЕО
Директорът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски, съобщи Axios
Възрастна жена пострада при инцидент с автобус във Варна