2017 г. ще бъде "Годината на Източна Европа" за британските туристи, като най-предпочитаните дестинации ще бъдат България, Хърватия и Полша, сочи проучване на Travelzoo, цитирано от Travel Daily.
Източна Европа се очертава като топ дестинация за британците, а Brexit и нестабилността на паунда са основните фактори, които карат жителите на Великобритания да разширят кръгозора си в търсене на идеалната дестинация за своя отдих, пише сайтът на Bloomberg TV Bulgaria.
На фона на продължаващите терористични актове и несигурността в средносрочен план, която тегне над британския паунд, британците избират да скъсат с традиционните си дестинации и да се впуснат към проучване на изгряващи звезди в небосклона на туристическите дестинации, като Хърватия и България.
Проучването "Travelzoo - Тенденции при пътуванията Пролет 2017" показва, че близо половината от британците избягват традиционните дестинации в Западна Европа, защото се притесняват за своята сигурност, докато други 17% заявяват, че слабостта на паунда влияе силно на избора им на туристическа дестинация през 2017 г.
Така например над една трета от британците планират почивка в рамките на Великобритания през настоящата година, което е ръст от 7% на годишна база, но милиони туристи предпочитат да пътуват в чужбина, като тенденциите за пътуване през пролетта показват, че Централна и Източна Европа като цяло е по-предпочитана от жителите на Обединеното кралство в сравнение с традиционния им избор - Испания. 12% заявяват, че правят планове за почивка в ЦИЕ, докато за Испания са се запътили 10%.
Проучване на Travelzoo наскоро показа, че британските туристи ще похарчат поне 10% повече за своята ваканция през 2017 г. в сравнение с други години, като причините са по-слабия паунд и покачването на цената на петрола.
Джоел Брандън-Браво, управляващ директор на Travelzoo във Великобритания заяви по този повод, че "шест месеца след вота за напускане на ЕС е окуражаващо да се види, че британците са избрали Източна Европа като приоритетна дестинация за 2017. На фона на продължаващата забрана за полети до Шарм еш-Шейх (Египет) и Тунис, както и несигурността по отношение на стойността на паунда, държави като България и Хърватия, които са извън зоната на еврото, предлагат по-добри обменни валутни курсове и отлични възможности да се получи повече стойност за парите, с които разполагат британските туристи".
Въпреки че проучването показва, че България, Хърватия и Полша са най-популярните ваканционни дестинации в Източна Европа тази година, 45% от британците, които смятат да изберат тази дестинация, признават, че никога преди не им е и хрумвало да изберат тази дестинация за почивката си.
Брандън-Браво казва още, че "туристите от Великобритания, които сега се насочват към тези дестинации няма да бъдат разочаровани. Ако вземем например Балканския полуостров - брегове му са в непосредствена близост до бреговете на Италия. Те се радват на същото топло време и прекрасни плажове, езера и планини и представляват чудесна възможност за британците да опознаят прекрасни нови дестинации за пътуванията си".
"Фактът, че британците обмислят по-достъпна алтернатива за своята ваканция през тази година определено е и позитивна новина за индустрията - особено след турбулентните 18 месеца. Миналата година ние се оказахме прави в прогнозите си, че 2016 г. ще бъде годината на САЩ, така че сме уверени, че това покачване на популярността на Източна Европа ще достигне свой пик през 2017 г.", заявява в заключение Брандън-Браво.
Още икономически новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Столичният кмет: Организацията на „Евровизия“ трябва да бъде национален приоритет
SK Hynix се присъедини към клуба на компаниите с оценка за 1 трлн. долара
„Прогресивна България“ със свой законопроект за държавни ценни книжа за физически лица
REIB структурира застрахователната програма на първия нов вятърен проект в България от 2014 г.
Европейските компании са по-оптимистични за бизнеса си в Китай
Печалбата на китайската индустрия е скочила с 24,7% през април
Световен недостиг на пшеница вдига цените, олиото също поскъпва: Има ли България достатъчно запаси и реколта?
Бум на автомобилния пазар: България е сред лидерите по ръст на покупките
Животът на 3 зодии се преобръща към добро до края на юни 2026 г.
Захарова към Запада заради Старобелск: Чудовищно кощунство
Сарафов подаде оставка като шеф на НСлС, напуска и поста на зам.-главен прокурор
Чандъров напуска Черно море, отива в друг от Първа лига
Ясни са съдиите за баражите за Европа и оцеляване в Първа лига
Синер стартира с експресна победа на „Ролан Гарос“
Сензация! Пегула изхвърча от „Ролан Гарос“
Мхитарян остава още година в Интер
Левски се похвали със солидно постижение
Задължителни ястия за Петдесетница
Най-цветното място в България оживява това лято край София
Ето коя е актрисата, която ще изиграе великата Лили Иванова
Хитри комбинации с дънки за различни поводи
Пържени зеленчуци с пиле в азиатски стил
Задължителни неща, които се носят на Задушница
Петролът поевтинява на фона на нови надежди за споразумение с Иран
Един човек е загинал, а 27 души са за денонощие във "войната" по пътищата у нас
Продажбите на нови коли у нас растат с над 18% през април
Премиерът Радев поздрави българските мюсюлмани с Курбан Байрам
Виц на деня - 27 май
Мачовете по ТВ днес (27 май)
Най-мощният руски ядрен реактор достигна ключов етап след влизане в експлоатация
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя