IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

3D принтнати кости и съкровища в Нощта на музеите

Над 100 музея и галерии ще се включат в инициативата

Съкровището от Надсентмиклош. Снимка: архив Булфото

Съкровището от Надсентмиклош. Снимка: архив Булфото

Европейската нощ на музеите ще проведе за 13-ти път тази вечер. В нея ще се включат над 100 музея и галерии в страната, половината от които са в София. На 18 май отбелязахме Международния ден на музеите. Затова по традиция събитието се провежда всяка трета събота на месец май.
 
Златното съкровище от Надсентмиклош ще може да се види в Националния археологически музей. Автентични накити от племето масаи ще бъдат представени в Квадрат 500, непоказвани минерални образци пък ще зарадват посетителите в Музея "Земята и хората". Програмата е изключително разнообразна, разказва Мария Конакчиева от Френския културен институт.

"Много интересно също ще бъде в Природонаучния музей, където ще бъде направен 3D принтване на кости", обясни тя.

Идеята идва от Франция през 2005 г., като още тогава се включва и нашата страна, пише "Дарик". Все повече музеи и галерии участват в инициативата, а посетителите само в София през миналата година са били над 100 хиляди, казва още Мария Конакчиева. "Това е като един празник, най-вече на духа и културата на българина, явно няма кризи за тях", посочи тя.

Работното време на всички музеи и галерии ще е различно. Програмата може да се види на сайта на Френския културен институт.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата