Средната работана заплата в България е близо четири пъти по-ниска от тази за ЕС, междувременно доходите ни са два пъти по-ниски от нивата, на които трябва да бъдат при нашата производителност на труда. Това показват данните на гoдишния дoĸлaд на Института за икономически изследвания при БАН, който отчита резултата от 10 години членство на страната ни в ЕС.
Според него България продължава да е с най-ниското средно месечно възнаграждение – 406 евро, при средно 1508 евро за целия ЕС. Българите получаваме и най-ниската минимална заплата в ЕС - 235 евро, при 1498 евро в Германия, според данни на Евростат за 2016 г. Данните показват още, че България има и едно от най-високите нива на доходно неравенство, което допълнително изостря проблема с бедността, сочи "Труд".
Според икономистите нарастването на реалната работна заплата у нас, все още изостава от брутния вътрешен продукт на страната, като показателят на човек от населението е 47% от средното за ЕС.
"В cpaвнeниe c ocтaнaлитe дъpжaви oт Изтoчнa Eвpoпa, пpиcъeдинили ce ĸъм EС пpeди нac, c изĸлючeниe нa ниcĸитe бюджeтни дeфицити и пyбличeн дълг, иĸoнoмичecĸитe и финaнcoви пoĸaзaтeли нa cтpaнaта ни ca нaй-нeзaдoвoлитeлни", коментира проф. Иван Ангелов, член на авторския колектив, изготвил доклада.
Бедните и средните слоеве в България са натоварени с по-големи данъци, отколкото в другите страни-членки, пише още в доклада. Приносът на богатите в консолидирания бюджет на страната ни е 18,5% от общите приходи, при средно равнище 32,4% за ЕС. С изключение на Хърватия и Унгария, ние сме под равнището на приноса на богатите и в останалите източноевропейски страни.
"След приемането ни в Европейския съюз преди десет години се откриха възможности българите, работещите в чужбина, да пращат пари за семействата си у нас. През 2016 г. тази сума достигна 1,7 млрд. лева", допълни проф. Ангелов.
По думите му страната е понесла загуби и пропуснала възможности от членството в ЕС. "Бяхме принудени да изключим преждевременно ядрени блокове в АЕЦ "Козлодуй" и да правим големи разходи за заместващи мощности. Това ни струваше 12 млрд. евро", посочи той.

САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Fitch потвърждава кредитния рейтинг на България на ниво ВВВ+
За един месец война САЩ са унищожили около една трета от ракетния арсенал на Иран
Л. Богданов: Далеч сме от сериозна енергийна криза и субсидии не са необходими
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
Яница Кънева: Вдъхновява ме Лили Иванова, сблъсквам се челно с реалността в музиката
Пиян шофьор предизвика катастрофа с жертва край Добрич
Василев: Корупцията не се бори с договори като "Боташ"
Арфата като съдба: Как Деница Димитрова покори френската сцена
Сушата потъва, морското равнище се покачва - цели територии може да изчезнат
Меси беше резерва, ас на ЦСКА 1948 – титуляр
Итаума е машина! Ще се превърне в следващия Майк Тайсън
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Национал на България бесен: Хейтят ни хора, които не са се събличали по физическо
Синер се справи със Зверев и е на финал
Вече 96 години САЩ не знае що е успех над Белгия
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Във Варна представиха премиерата на „Деца на света“ на Стефан Цанев
Във Варна награждават Ветроходец на годината
Залагат в бюджета пари за ремонт на улици в пет варненски села
Студенти от Варна с награди от национална церемония
Агенция Fitch: Кредитният рейтинг на България е със стабилна перспектива
Тежка катастрофа със загинал край Добрич
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури