10-и клас ще е минималният образователен ценз, необходим за кандидатите да вземат шофьорска книжка. Това решиха вчера народните представители от транспортната парламентарна комисия при разглеждане между първо и второ четене на промени в Закона за движение по пътищата, внесени от Светослав Иванов от ГЕРБ и други депутати.
В момента според изискванията желаещите да получат документ за правоуправление на автомобил трябва да имат най-малко основно образование. Допреди 2 години това беше завършен 8-и клас, но според сега действащата рамка е 7-и клас. Подобни промени бяха въведени още преди 2 години в Закона за предучилищно и училищно образование, според който те трябваше да влязат в сила чак през 2022 година. С новите изменения на Закона за движение по пътищата правилата обаче ще влязат в сила още с неговото гласуване и обнародването му в Държавен вестник. Това на практика означава, че завършващите основно образование по образователния закон вече няма да могат да вземат шофьорска книжка.
"Идеята не е лоша и е хубаво да се вдигнат критериите", коментира Георги Свиленски от БСП, който е зам.-председател на комисията.
Според вносителите на предложението, начело с Милена Дамянова от ГЕРБ това ще накара децата да останат повече време в училище.
Народните представители коментираха още, че при създаването на новия закон трябва да се потърсят данни и за това колко младежи завършват 7-и клас и колко 10-и клас с цел да се види дали ще има ощетени от тази поправка, пише "Монитор".
Депутатите се спряха и на купуването на фалшиви книжки. Иванов изрази мнение, че посредством създаването на т.нар. бели стаи, в които се провеждат теоретичните изпити, вече не могат да се вземат толкова лесно незаконни документи. Иванов посочи още, че след като са започнали работа, няма данни за манипулация на системата. Допълнително контролът ще бъде засилен и след въвеждането на т. нар. бели автомобили, в които ще бъдат провеждани практическите изпити.
Въвеждане на служебно прекратяване на регистрация на МПС, ако 2 месеца след прехвърлянето не е пререгистрирано от новия собственик, гласуваха още депутатите. На по-различен режим ще подлежат само колите, внасяни от търговци на леки автомобили.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Зукърбърг, Елисън и Хуанг влизат в новия технологичен съвет на Тръмп
Samsung Galaxy S26 Ultra – премиум смартфон, носещ повече сигурност и AI възможности
BASF открива завод в Китай за 11,6 млрд. долара на фона на пазарната нестабилност
М. Маринов: Активно участие в динамичен подфонд гарантира по-висока втора пенсия
Петролът поскъпва, докато инвеститорите преоценяват перспективите за примирие в Иран*
Продавачите на жилищния пазар в САЩ са с 630 хил. повече от купувачите
Жертва на Епстийн: Упои ме и ме изнасили на 19 години
Синоптик прогнозира рязка промяна на времето: Затопляне до 20°C, а после студ, дъжд и сняг
Тормоз за съседи и животни: Жена отглежда 17 кучета във Варна и не ги извежда навън
Момче е с опасност за живота след падане с тротинетка в Бургас
Шофьор нападна друг с макетен нож при конфликт в Бургас
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
Босът на ЦСКА 1948 чака награда от... ФИФА и УЕФА
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Бразилия срещу Франция ще е повече от контрола
Пробутват снайпериста Афимико Пулулу на ЦСКА
Левски вече има и мексикански национал
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Спартак II (Варна) приема Доростол Силистра
Без паника! Изтребители летят тренировъчно в североизточната част на страната
Хороскоп за 27 март 2026
Виц на деня - 26 март
Мачовете по ТВ днес (26 март)
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)