В жегата Артур е седнал с чиния гореща готова супа на пейка пред общежитието за сезонни работници. Тук условията са скромни, но е чисто. На балкона е простряно изпрано облекло на сервитьор. 18-годишният Артур е енергично момче, което не спира да говори. Разказва, че в родината си следва право, но тук работи като келнер.
"Искам да събера опит в чужбина и да спечеля малко пари", казва той.
За около 250 евро на месец, включително храната и спането, младият украинец от Полтава работи на смени в един хотел в курорта Албена край Варна. Тук човек не може да забогатее. Това го знае и Артур. Но в Украйна се води война, а той намира прекрасно това, че има възможност да поработи през ваканцията, пише в свой материал DW.
Всеки ден украинецът обслужва и руски туристи. Да, Украйна и Русия са военни противници, но "... войната се води другаде и няма защо да я пренасяме тук", казва той.
"Не успяваме да привлечем българи"
Артур е един от общо около 3 100 сезонни работници в България от страни извън ЕС. Украинците са най-голямата група - 2 600 души. Останалите са предимно молдовци или турци. Седемстотин от тези сезонни работници са наети в Албена АД. "При нас работят предимно украинци", обяснява директорката на комплекса Маргарита Тодорова. "Независимо от факта, че в много райони на България има висока безработица, не успяваме да привлечем достатъчно български работници и служители."
При това още в началото на годината работодателите са обявили 13 000 свободни сезонни работни места в службата по труда. Но и до днес не всички места са заети, казва Лиляна Георгиева от бюрото по труда в София. "Първо, защото това е сезонна работа, а българите търсят дългосрочна заетост. Но преди всичко се търсят сезонни работници, владеещи руски - заради многото почиващи руснаци на Черноморието. Младите българи днес вече не говорят добре руски - не е както преди. А от работодателите постоянно чуваме, че украинците са дисциплинирани, по-образовани от един безработен българин и се справят по-добре."
Затова туристическият бранш и селското стопанство приветстват новия закон, който позволява на граждани от страни извън ЕС да работят в България в продължение на три месеца. По-рано въпросът се уреждаше от двустранни спогодби. Хотелите, баровете и концесионерите на плажовете обаче плащат на тези сезонни работници минималната заплата - около 130 евро на месец. Затова много българи предпочитат да работят като келнери в Дания, Испания или Италия.
И в Албена сезонните работници не печелят много. Ако един мениджър изкарва около 600 евро на месец, то една помощничка в кухнята, като украинката Валентина, работи за 11 евро на ден. Откриваме я да си почива на една пейка след смяната заедно с колежката ѝ Аня. "По професия съм преподавателка, водя тук студенти, които работят през ваканциите. Но помагам също и в кухнята. Нали е само за три месеца", казва тя.
"В Украйна е страшно"
През летния сезон в Албена работят около 2 500 келнери, готвачи, аниматори и т.н., сред които и много българи. След това курортът потъва в зимен сън и няколокостотин души от обслужващия персонал си тръгват - до следващото лято. Също и Валентина, зам.-декан на Икономическия университет в Полтава, както и колежката ѝ от кухнята Аня, която пък е нейна студентка.
Следването си ще продължи от есента и Артур, чийто родители, пък и не само те, биха желали той да се установи в България, или някъде другаде. "Украйна е дълбоко затънала", признава младежът. По думите му, възрастните се тревожат, че не могат да помагат вече на младите, защото средствата не им достигат. "Казано просто: положението е лошо. Направо е страшно".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Micron оглави ръста в рамките на S&P 500 и Nasdaq
Кадър на деня за 26 май
ЕС преминава от принципи към червени линии при Многогодишната финансова рамка
Даниела Грозева: Очакванията на купувачи и на продавачи на жилищни имоти се сближават
Повлече ли крак Великобритания за европейската политика в доверието към установените партии
КРИБ: Промените в осигуровките създават несигурност за инвеститорите
Рецепта за високопротеинови палачинки с гръцки йогурт и ягоди
Сателитен скок: Руските дронове минават под контрола на космическата мрежа "Расвет"
Обрат при имотите: За първи път от 12 г. предлагането е по-голямо от търсенето
Късна емисия
Актрисата, която ще изиграе Лили Иванова: Сърцето ми ликува!
Лудогорец е свлачище, но обследвано и очаквано
Спортът по телевизията днес, 27 май
Мачовете по телевизията днес, 27 май
Нов трансфер на "Герена": Левски взима и национал на Тунис
ЦСКА 1948 готви голяма промяна
Бивш съдия изригна за безобразията срещу ЦСКА в Разград
Таро карта за 27 май, сряда
Дневен хороскоп за 27 май, сряда
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
„Протокол Хаос“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
47,3 г. е средната възраст у нас, в топ 3 сме в ЕС, в Ирландия - 39,6 г.
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Тръмп премина годишен медицински преглед дни преди да навърши 80 години
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?