Българите стават все по-големи любители на бирата, сочат резултатите от национално представително проучване на агенция "Ипсос България", проведено по поръчка на Съюза на пивоварите.
Резултатите от изследването показват, че средната честота на консумация на пиво през лятото на тази година е 9,4 пъти в месеца, което е почти колкото най-високите нива на честота на потребление от 2011 и 2012 г.
Бирата пък остава най-предпочитаната лятна напитка след минералната вода и силно се доближава до честотата на консумация на безалкохолните напитки, която е 9,8 пъти месечно.
Като цяло 2 808 000 пълнолетни българи, или 57% от населението между 18-69 години, твърдят, че през лятото пият бира поне веднъж седмично. Други 14 на сто консумират напитката веднъж месечно, докато само 22% декларират, че въобще не консумират бира.
От Съюза на пивоварите са категорични, че тази статистика не е необичайна за летните месеци, тъй като в този период се реализират около 60% от годишните продажби на бира в страната.
"Топлото и слънчево време е съществен фактор за повишаване на консумацията на пиво", коментира Ивана Радомирова – изпълнителен директор на сдружението.
Най-запалените потребители на пенливата напитка у нас са сред групата на възраст между 30 и 39 години, следвани от тези между 20 и 29.
Най-активни в пиенето на бира са в Монтана, където честотата на потребление на пиво достига до 14,2 пъти месечно, сочи статистиката. Следват плевенчани, които пият бира 11,8 пъти в месеца и русенци - 11,2%.
Иначе проучването доказва тезата, че бирата е повече напитка за силния пол. Мъжете традиционно пият бира по-често от жените, като през лятото господата посягат към кехлибарената напитка средно 14 пъти на месец, а дамите 5. Отново Монтана е регионът, в който представителките на нежния пол най-често предпочитат да пият бира – почти 10 пъти в месеца. Следват ги жените в Бургас и София, които консумират пиво 6 пъти месечно. Най-активните почитателки на пенливата напитка са младите дами във възрастта от 20 до 29 години, а най-рядко пият бира жените между 50 до 59 г.
Резултатите от национално представителното изследване показват, че всеки трети българин счита, че при умерена консумация бирата е част от „здравословния начин на живот“. Убедените в това са 36 на сто от анкетираните, а сред активните консуматори, които пият бира поне веднъж седмично, процентът дори нараства на 48.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Данните на заплатите в Япония подкрепят пътя към повишаване на лихвите
Commerzbank очаква по-висок годишен нетен лихвен доход въпреки по-слабия тримесечен отчет
Криптокредитирането достигна нов рекорд с пика на цените през третото тримесечие
Snap сключи партньорство с Perplexity AI за 400 млрд. долара
Бъдеще и предизвикателства пред търговията – от въвеждането на еврото до новите подходи в логистиката и разплащанията
Компании от три континента се включват в Международните хранителни изложения от 12 до 15 ноември
Изтичане на амоняк след експлозия във фабрика в Мисисипи
Цената на петрола тръгна нагоре след двудневен спад
Най-добрите упражнения по време на работния ден
В НБА не остана отбор без поражение
Подновяват процеса за смъртта на Марадона
Ханзи Флик бесен от издънката на Барса
Пеп Гуардиола куфее след погрома над германци
Сангаре се закани: Левски е длъжен да тресне ЦСКА
Страхотна новина за Лудогорец
Пълнени чушки със сирене и леща
5 сутрешни навика, които променят фигурата (и настроението) ви
Четящите хора са 10 пъти по-щастливи от другите
Овесени кексчета с ягоди и крема сирене
Нумерологична прогноза за 6 ноември
Таро карта за 6 ноември, четвъртък
Протести срещу президента Доналд Тръмп във Вашингтон
Ремонт ограничава движението на Тракия днес
Проф. Кантарджиев разкри кога се очаква пик на грипа
Жълт код за валежи в Източна България
Без ток във Варна на 6 ноември 2025
Мачовете по ТВ днес (6 ноември)
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната
Гигантска ударна вълна се разпространява през Млечния път
Опасна ли е за Земята черната дупка Gaia BH1
Как да пробудим съзнанието си
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване
Най-голямата паяжина в света е открита в пещера между Албания и Гърция