Кметовете на 15 общини получиха подписани договори по Програмата за развитие на селските райони с общ размер на одобрената субсидия от над 43 млн. лева.
Те им бяха връчени на церемония в Министерския съвет от премиера Бойко Борисов, земеделския министър Румен Порожанов и изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие" Живко Живков, съобщиха от МЗХГ.
"Имам една молба към вас – да си направите чисти, публични, ясни обществените поръчки. Целият контрол е при вас – бъдете много внимателни, за да няма после разследвания по телевизиите и вестниците", обърна се към кметовете премиерът Бойко Борисов.
И добави: "Всичко отива директно при хората – това са читалища, училища, детски градини, водоснабдяване, пътища. Тук сте кметове от всички партии и колкото сте по-бързи и ефективни, толкова работата ви ще бъде по-видима".
Договорите са по подмярка 7.2 "Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура".
Министър Порожанов припомни, че първият прием по подмярка 7.2 беше с бюджет от 341 млн. евро. Заради правилото да се одобряват всички договори с равни точки вероятно сумата ще нарасне до 380-390 млн. евро.
Очакванията са подписването да бъде финализирано в рамките на 2-3 месеца. След това с активна комуникация с Националното сдружение на общините в Република България ще бъде отворен втори прием за целия остатъчен бюджет по подмярката.
На церемонията в Министерски съвет договори получиха кметовете на общините Кнежа, Златарица, Вълчедръм, Средец, Вършец, Павликени, Долна баня, Хисаря, Дряново, Балчик, Велики Преслав, Угърчин, Лясковец, Белица и Нови пазар.
По подмярка 7.2 до момента са одобрени 63 проекта на стойност близо 80 млн. лева. От тях за пътища по 9 проекта се осигуряват над 45 млн. лева, за улици по 9 проекта - над 15 млн. лева, за училища – 3 проекта за над 3,5 млн. лева, за детски градини – 3 проекта за близо 3 млн. лева, за културни дейности – 39 проекта за над 12,650 млн. лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Рязък обрат: Тръмп изпраща 5 хил. американски военни в Полша
Адвокат: Имотът в Airbnb носи доходи, но и куп законови задължения
Ръстът на заплатите в еврозоната се е забавил през първото тримесечие
Иван Йончовски: С батериите България пренарежда енергийния пазар в региона
Бизнес перспективите в Германия се подобряват за първи път от началото на войната в Иран
България е втора в ЕС по концентрация на доходи сред най-богатите
Трифонов: Няма да имаме проблем с домакинството на "Евровизия"
Радев поиска независим главен прокурор и разплитане на случаите с Пепи Еврото и Мартин Нотариуса
Арбелоа се изпусна, каза кой го сменя в Реал Мадрид
Лучо обяви голяма новина за бъдещето си
ОФИЦИАЛНО: Три големи звезди аут от Англия за Мондиал 2026
Левски има крещяща нужда от един футболист
Радослав Кирилов: Левскар съм на 100%
Веласкес с важно решение в Левски
10 причини да хапвате череши това лято
5 съвета от лечителя Петър Димков как да живеем по-дълго
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през месец юни
Женски хороскоп за юни 2026
Започнаха снимките на новия български филм „Цар на Капана“
Ъгли на уюта в дома – защо са важни и как да ги създадем
Варненските полицаи арестуваха младеж, обявен за издирване с влязла в сила присъда
Варна скланя глава за годишнината от гибелта Ботев
Закопчаха апаш, "ошетал" два автомобила във Варна
Спипаха кьоркютук пиян чужденец зад волана край Варна
Микробус прегази жена на пешеходна пътека в курорт край Варна
За втори път: Апелативният съд отмени прекратяването на разследването за замърсяването на Варненското езеро
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства
В сетния миг се провали изстрелването на най-голямата ракета в света – Starship V3 на Мъск
Отслабването на океанските течения може да удари Европа
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?