Българите са едни от най-големите трезвеници в Европейския съюз. Това сочат данните от статистиката "Животът на жените и мъжете в Европа – статистически портрет". Публикацията е подготвена от Евростат, в сътрудничество с националните статистически институти на държавите – членки на ЕС, и на страните от ЕАСТ (Европейска асоциация за свободна търговия).
Според данните само 30% от мъжете и 11.4% от жените над 18 години в България консумират алкохол всяка седмица (но не всеки ден). За сравнение в ЕС мъжете са 38.3%, а жените 23%, съобщава "Труд".
Най-големи любители на чашката се оказват във Великобритания, където всяка седмица пият 52% от мъжете и 40% от жените, а в другия край на класацията се нареждат румънците (5% от жените и 32% от мъжете).
Българите обаче се оказват на трето място сред най-големите пушачи. Според статистиката 37.6% от мъжете и 21.2% от жените в България палят цигара всеки ден. Пред нас са само Латвия и Кипър, съответно с 38.1% мъже и 14.9% жени и Кипър с 39.6% мъже и 14.9% жени.
За сметка на това сме в последните места по консумация на плодове и зеленчуци, както и по спорт и физическа активност. Според статистиката у нас само 28.9% от жените и 34.9% от мъжете консумират препоръчителните от 1 до 4 порции плодове и зеленчуци всеки ден. За сравнение средно в ЕС процентите са 53.9 за жените и 48.6 при мъжете.
Що се отнася до спорта и физическата активност сме на предпоследно място в ЕС. В България едва 15.3% от мъжете и 5.3% от жените отделят по поне 150 минути на седмица за спорт. Най-голям е процентът на спортуващите хора в Исландия (62.1% жени и 59.6% мъже) и Норвегия (57.8% мъже и 55.9% жени). Средно в ЕС спортуващите са 35.7% мъже и 26.2% жени.
България се нарежда над средния за общността индекс на хора с наднормено тегло с 60.8% от мъжете и 45.8% от жените. Голям е процентът на хората с наднормено тегло в ЕС – 57.3% от мъжете и 43.7% от жените.
У нас 18.3% от дамите и 17.2% от мъжете от населението на възраст 25-64 години са с основно и по-ниско образование. Висшисти са 21.7% от мъжете и 33.8% от жените.
Най-голям е делът на хората със средно образование в България – 61.4% мъже и 49% жени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Щатските индекси отбелязаха ръст в сряда, благодарение на технологичните компании
Акционерите на „АмонРа Енерджи“ са гласували малко под 12 евроцента брутен дивидент на акция
Агенция на ЕС предупреждава авиокомпаниите за повишени заплахи при полети през Близкия изток
България подписа декларация за политическа, финансова и военна подкрепа на Украйна
Вълната от национализъм в Иран задушава дипломатите му
ЕЦБ: Търговското напрежение отслаби динамиката на европейския кредитен пазар
Църковен празник на 16 юли: Почитаме свети мъченик Атеноген и неговите 10 ученици
Жега в страната, но следобед - облаци, дъжд и гръмотевици
Хороскоп за всички зодии за 16 юли 2026: Овните да бъдат смели, нови възможности за Близнаците и Водолеите
Рецепта за лесен домашен сладолед с 3 съставки
Експерти идентифицираха непознато досега "шесто чувство"
Дери Сити – ЦСКА
Мачовете и спортът по телевизията днес, 16 юли
НЕВЕРОЯТНА АРЖЕНТИНА! Меси поведе "гаучосите" към велик обрат срещу Англия и финал със Испания
Де Минор се ожени за чаровна колежка + СНИМКИ
По минути: Англия – Аржентина 1:2
България загуби с 0:3 от Полша в Лигата на нациите и усложни битката за Финалната осмица
Ритуал за здраве на 17 юли – Света Марина
Честит имен ден на Юлия!
Нумерологична прогноза за 16 юли, четвъртък
Перфектната сутрешна рутина за всяка зодия
Поверия и забрани за църковния празник на 16 юли
Таро карта за 16 юли, четвъртък – Петица жезли
Аржентина ще защитава титлата си след обрат над Англия в края
Селекцията в Спартак (Варна) е приключила
Правителството отпусна 2,5 милиона за новия ферибот на Белослав
Зеленски: Русия може да обяви обща мобилизация след изборите
Кабинетът отпусна над 10 милиона на учители
Черно море пусна в продажба картите за новия сезон
Учени разкриха нови тайни за делфините в Японско море
Сондата Solar Orbiter изпрати снимки от обратната страна на Слънцето
Тъмната материя може да се крие в пето измерение, предполагат учени
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер