59% от българите искат в програмите за 10-и клас да се изучава комунистическият режим, 22% са против. Данните от експресно социологическо проучване на "Екзакта" бяха обявени на международна конференция на Комисията по досиетата, посветена на документите на комунистическите тайни служби.
56% от българите желаят публично оповестяване на резултатите от проверките за принадлежност към службите, сочи проучването, проведено през този месец.
Всеки четвърти българин се интересува от работата на комисията по досиетата, като това не са политически обагрени хора, отчита проучването, цитирано от БНР.
По традиция мъжете над 50 години, хората с висше образование и столичани проявяват значителен интерес към миналото и работата на службите у нас. Нараства и броят на хората, които виждат смисъл в съществуването на комисията по досиетата. 57% от българите желаят публично оповестяване на всички резултати от проверките, отчита Лидия Йорданова от "Екзакта".
"Избирателите на повечето политически формации у нас категорично подкрепят съществуването на комисията. Единствено симпатизантите на БСП са на полярни мнения и на практика отговорите им показват разделение. 41% от социалистите се обявяват за съществуване на комисията, а 36% са против", обяви тя.
Над 60 на сто от българите са убедени, че хората на ръководни длъжности задължително трябва да се проверяват за съпричастност към бившата Държавна сигурност.
Нужни са промени в Закона за досиетата, отчита още изследването. Най-масовото очакване за промени в закона, заявено от 25% от пълнолетните българи, е свързано с общественото желание за разширяване на обхвата на проверяваните лица от комисията.
"Очевидно все още съществува известен дефицит на доверие по това дали всички сътрудници на бившата Държавна сигурност в крайна сметка ще бъдат някога публично огласени", коментира данните Лидия Йорданова.
Председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов подчерта, че за близо 12 години от приемането си Законът за досиетата работи, но има и много за вършене.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Депутатите ограничиха проверка на платежоспособността на клиентите за небанковите дружества
Окончателно: Великденските и коледните добавки стават задължителни всяка година
Унгария се подготвя за битката след изборите
Пазарът на изкуство и луксозни стоки засега устоява на геополитическите сътресения
Защо хутите все още не атакуват в Червено море?
Борсовите регулатори в САЩ са по-близо до определянето кои криптоактиви са ценни книжа
Четири зодии получават подкрепата на Вселената на 19 март
ЦСКА - "Левски" на Светли понеделник, БФС обяви програмата до края на сезона
Над 1500 сорта минзухари предлага оранжерия в Латвия
Избори 2026: Между 50 и 150 евро за купен глас, арести при акция в Хасково (ВИДЕО)
Русия осъди убийствата на ирански държавни лидери
Трент: Сега всеки мач е финал за Реал Мадрид
Ван Дайк надъхва Ливърпул
Деклан Райс горд от Арсенал
ОФИЦИАЛНО: Ето кога е Вечното дерби ЦСКА – Левски
Героят на ПСЖ: От самото начало не оставихме шанс на Челси
Левски е назад: ЦСКА е пред невиждано постижение
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Вижте кой ще получи по 20 евро за гориво
Полицията с подробности за спецакцията срещу контролирания вот във Варненско (СНИМКИ)
Дават близо 200 000 евро за пролетни културни събития във Варна
Областният управител на Варна с остра позиция за спецакцията срещу купуването на гласове
Евростат: Годишната инфлация в България спада до 2,1
ВиК: Приключи изграждането на канализацията в "Траката", "Евксиноград" и "Манастирски рид"
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята