1000 тира и автобуси се готвят да блокират София за срещата на върха между лидерите на ЕС и на Западните Балкани другата седмица.
Така българските превозвачи и техните шофьори са решили да протестират срещу новите европейски правила, които се подготвят по идея на френския президент Емануел Макрон, пише "Монитор".
Новите правила предвиждат шофьорите да се прибират до родното си място на всеки 3 седмици, след третия ден в страна от ЕС на шофьор да се плаща по нормите за командировки на държавата, в която е влязъл, да не се спи в кабините, а 45-часовата задължителна почивка на седмица да се изкарва в хотел и др.
Българските власти застанаха единодушно зад превозвачите. Кабинетът, всички партии в парламента и президента предупредиха, че новите изисквания на ЕС ще предизвикат криза в бранша.
Тировете ще започнат блокадата си на 17 май в 12.00 часа на обяд. Тогава превозвачите ще се съберат на входа на София – Цариградско шосе. Част от машините ще се насочат към резиденция "Бояна", а друга към НДК, ако кметът Йорданка Фандъкова даде разрешение.
По тава време ще се провежда срещата между държавните и правителствените ръководители на държавите членки от Европейския съюз и техните колеги от държавите от региона на Западните Балкани.
Срещата ще бъде ръководена от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който ще представлява ЕС, заедно с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, а премиерът Бойко Борисов ще бъде домакин. Темата на срещата ще бъде "Свързаност" – по отношение на транспорт, енергетика и цифрова инфраструктура, образование и други.
Всяка една от транспортните организации е поела ангажимент да осигури поне по 100 превозни средства и човека за мирния протест срещу европейските правила.
Въпреки получената подкрепа от държавата транспортният бранш е твърдо решен да излязат в центъра на София. "Протестът в никакъв случай не е срещу българското правителство, искаме да ни видят и чуят европейските лидери”, заяви председателят на АЕБТРИ Георги Петърнейчев.

Мадяр: Унгария ще изпълни критериите за присъединяване към еврозоната до 2030 г.
Standard Chartered: В последните 4 години има повече причини да се купува злато
Тръмп иска още милиарди, за да плати за войната в Иран
Kpler: На физическия петрол му трябва повече време за възстановяване
Акционерите на ФНИБ са гласували 0,232 евро дивидент за втората половина на 2025 г.
Поевтиняването на AI акциите отново тласка американските индекси надолу*
В "Големите последици" на 27 юни от 14:00 часа: Заплатите в администрацията
ИПБ обвини Радев в лъжа за поръчката за мантинели за 1 млрд. лева
Революция в лечението: AI променя грижата за психичното здраве
БНБ: По-бавен икономически растеж и по-висока инфлация до 2027 г. в България
Земетресение с магнитуд 6,4 удари Филипините
Жозе Моуриньо ще превърне Винисиус Жуниор в суперзвезда
Фабиан Лорито срещу Давид Сабо-Тот в Grand Prix битка за титлата до 85 кг
Gol.bg приготви: Ето какво предстои за Левски
Левски взима халф, играл срещу Манчестър Сити и Ювентус на Световното клубно първенство
Gol.bg приготви: Ето какво предстои за ЦСКА
Левски не се шегува! Вади 1 млн. евро за Муса Сумано
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Модата обича Наоми Осака
Умни решения за повече пространство в малък хол
Курбан от петел или пиле в гърне за Петровден
Увеличават се случаите на морбили в страната, във Варна са 3
Засилени проверки на водните атракционни по Черноморието
Най-тежката мярка за неотклонение за 27-годишен варненец, ограбил възрастна жена
От прокуратурата отговориха на Божидар Божанов за имотните измами във Варна
Бус гори до Мол Варна
БНБ: Икономическият растеж се забавя, инфлацията ускорява до 5,9% в края на 2026 г.
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините