Премиерът Бойко Борисов поздрави участниците в многонационалната съвместна подготовка "PLATINUM LION 2018" за изключително добрите резултати.
"С тези учения ние променяме мисленето, учим се да воюваме заедно, да се отбраняваме и да гарантираме сигурността не само на Балканите, на нашите граждани, а и на Черноморския регион“, каза Борисов.
За първи път процесът по планиране и провеждане на подготовката е изцяло отговорност на Сухопътните войски на Република България.
"Поздравявам българското командване, за първи път планират, ръководят и са се справили прекрасно с това мащабно занятие", отбеляза премиерът по време на заключителната церемония, която се проведе на Учебен полигон "Ново село", съобщиха от правителствената пресслужба.
"Едно прекрасно съоръжение за подготовка, тренировка и възпиране е съвместната ни база, която заедно с американските колеги имате възможност да използвате тези дни", добави министър-председателят.
В учението участваха 700 военни от България, САЩ, Сърбия, Черна гора, Грузия, Албания, Молдова, Румъния.
Борисов каза, че при одобрение на проектите за превъоръжаване на Българската армия трябва да се вземе предвид съвместимостта с армията на НАТО.
"Решили сме да вложим 3-4 млрд. лева в превъоръжаване, въпреки че има много други сектори, които имат нужда, затова новото оборудване за армията трябва да бъде ефикасно, евтино, съвместимо с това на партньорите от НАТО, а и да бъде взето предвид мнението на военните експерти", заяви Борисов.
По думите му не е било далеч времето, когато на Балканите сме воювали, а днес се учим да се отбраняваме заедно и да гарантираме сигурността на Черноморския регион.
В рамките на учението, което се провежда от 30 юли до 10 август, военните демонстрираха съвместно взаимодействие по време на мироподдържаща операция, обезвреждане на паравоенни и радикално настроени фракции, действия по почистване в градска среда, задържане на заподозрени и евакуация на ранени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Рафинерията на сръбската петролна компания НИС ще заработи на 17 или 18 януари
Как да спасим САЩ от авторитаризма?
Какво се случва с прехода на Meta от софтуер с отворен код към изкуствен интелект?
ОПЕК+ остави непроменени доставките на петрол в нестабилна среда
Законно ли беше залавянето на венецуелския президент от САЩ?
НАП проверява столичен магазин по сигнал за завишени цени
Туристически кораб се преобърна и потъна в Созопол
Рецепта от тефтера на баба: Ябълков сладкиш с орехи
Протест в Нова Загора под надслов "Справедливост и край на безнаказаността"
Зодиите с най-силни кариерни и финансови перспективи през 2026 г.
Страшна буря на Боровец: Вятърът изкорени дървета, коли са потрошени (СНИМКИ)
Отрязване! ЦСКА извади милиони за национал на Чили, той ги отказа
Леванте отлепи от дъното след здрав пердах над Севиля
Зографски финишира на 23-то място в Инсбрук
Левски почна без Вуцов, но цъфна нов играч + СНИМКИ
Конте: Миналата година казах, че няма да сме активни на пазара и продадохме Квара!
ЦСКА обяви подробности за поклонението пред Димитър Пенев
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Фратрия обяви програмата за подготовката си
Стотици блокираха Нова Загора след двойна смърт на пътя
Хороскоп за 5 януари 2026
Стотици отдадоха почит на Димитър Пенев на стадион "Българска армия"
Задействаха BG-ALERT заради бурен вятър
Черно море се раздели с двама футболисти
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?