До 4.4% е паднал делът на нелегалните цигари у нас през последното тримесечие на 2018 г.
Това показва традиционното изследване на големите тютюнопроизводители. Това е спад с 0.9 пункта спрямо третото тримесечие на миналата година и затвърждава устойчивата тенденция за намаляване на контрабандата при цигарите от 2015 г. насам.
Най-голям процент контрабандни цигари има в Хасково - 12%, а най-малко са в Добрич и Габрово - 1,3%. В София са отчетени 3,7% незаконни цигари.
Най-много нелегални цигари идват от Турция и Сърбия. Няма обаче ясно обособени райони в България, където да се наблюдава голям дял на контрабанден тютюн, предаде "24 часа".
"Убеден съм, че до няколко месеца ще имаме същите резултати при горивата - мога да ви обещая. Тези, които не се съобразиха в цигарения и алкохолния бизнес, са в арестите. Искам да предупредя бизнеса с горива най-прилежно да си преведат бизнеса в бял, защото толкова усърдно работят службите", заяви премиерът Бойко Борисов.
"Първият месец ще седим, ще се червим, ще се гледаме, ако не сме си свършили работата, но на третия месец и без подкрепа ще сме го направили", каза още той. Борисов посочи, че утре има съвещание с областните дирекции, защото вече всяка подава справка какво е задържано като цигари и алкохол.
"По същата схема вече се контролират горивата - всяка областна дирекция в края на деня пише има ли малка, средна, голяма бензиностанция, за да знаем откъде идва незаконно гориво", заяви още Борисов. Той допълни, че Петролната и газова асоциация вчера са подали сигнали до МВР за съмнителни бензиностанции, по които в момента текат проверки. Утре ще стане ясно какво са показали те.
"За нас вече е ежедневие да ги следим тези неща. Освен физически да заснемате с камера ръчно всяко едно движение на разтоварване на танкери, да го имаме на филмче", даде нареждане премиерът на службите.
Той изтъкна, че освен повечето пари в бюджета, събрани от акцизи, много сериозно се работи и срещу контрабандата при захарните изделия, месата и други акцизни стоки. "Затова от 2014 г. до 2019 г. приходите са с 50 процента повече в бюджета - или това прави от 29,4 млрд. на 43,9 млрд.", пресметна Борисов.
"Шумът по наредбата за касовите апарати е, защото софтуерът се манипулира в момента. Съпротивата е голяма, защото искаме да не се краде ДДС. В същото време търговците излизат и казват: държавата ми направи пътя, канализацията, осветлението, а считат, че не бива да плащат данъци. Приходите от бюджета са после да се увеличават доходите, а не да забогатеят един кръг лица", отсече Борисов и призова обществото за съдействие.
"Въпросът е при тези ниски данъци, трябва ли да се краде от ДДС. Искаме да има такъв софтуер, че информацията да не ходи в Макао, а той да си работи на Слънчев бряг. Истински очаквам гражданския сектор да ни подкрепи, защото това е в полза на обществото", коментира премиерът. .
Главният прокурор Сотир Цацаров каза, че добрата статистика е факт благодарение на първо място на разбирането през този период на фабрики за производство на нелегални тютюневи изделия, чийто промишлен капацитет и начин е конкурирал легалните производители. Освен това са били приети и промени в Наказателния кодекс, които са позволили да бъдат инкриминирани и производството и разпространението на контрабандни цигари под всякаква форма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow се покачва с 400 пункта, САЩ водят „сериозни“ разговори за край на войната в Иран*
Евтиният труд забавя технологичното развитие на бизнеса у нас, твърдят експерти
КЕВР повиши цената на газа за април с 5%
Очакванията на потребителите в еврозоната за инфлацията скочиха на фона на войната в Иран
Тръмп се закани да унищожи цялата енергийна инфраструктура на Иран
Как AI променя професията на преводача?
Бизнесът в протестна готовност: Настоява за спешни компенсации заради кризата (ВИДЕО)
ЕС отпуска 7,4 млн. евро за спешно подпомагане на земеделците в България
Трагедия в Добрич: 4-годишно дете почина в болница
Мощен дар от Вселената за 4 зодии на 31 март
Йотова към НАП и КЗП: Всеки ден получаваме сигнали за скок на цените
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Швеция и Полша влизат в битка за Световното
Последно повикване за Северна Америка – Италия влиза в балканския ад
ЦСКА с важна новина за феновете
Томас Тухел не е разочарован от националите на Англия
Алкарас си подари яхта за 9 млн.
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
7,4 млн. евро отпуска ЕС за спешно подпомагане на земеделските стопани в България
Успех за родните гимнастички на Световната купа в София
Тихомълком: Служебният кабинет направи рокади в „Пристанище Варна“ ЕАД
Болницата в Добрич излезе с официална версия за смъртта на детето
Търсят членове за Съвета на децата от Варна
33-годишен е новият шеф на Автогарата във Варна
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение