Законодателната рамка, коята позволява практиката имотни сделки да се изповядват на дънъчна основа и така прехвърлянето на собственост да става по-ниска от действителната цена, трябва да бъде преразгледана, защото така законът допуска спестяване на данъци. Това каза пред БНТ говорителят на НАП Росен Бъчваров.
"Определено се налага прецизиране", коментира той.
До момента скандалът с политици, които пазаруват имоти на значително по-ниски цени от реалните, добил известност като "Апартаментгейт", коства оставките на знакови лица от управляващата партия. Проверяват се сделки и на шефа на Антикорупционната агенция, сина на директора на НСлС, както и на министъра на туризма Николина Ангелкова и депутата от БСП Валери Жаблянов.
От вчера прокуратурата проверява и сигнал срещу бившия вицепремиер Валери Симеонов.По думите на Росен Бъчваров НАП започва съвместни проверки с прокуратурата на замесените лица в скандала с имотите на властта. Той обяви, че годишно се правят около 2000 такива проверки.
Според него програмата за несъответствие между имуществото и доходите работи за всякакви физически лица, независимо дали са политици, или не.
"Никой не е застрахован от данъчен контрол от страна на НАП", каза още той.
НАП осъществява наблюдение върху декларираните от работодателите доходи, като така се изключва възможността да се пропусне събирането на служебни бележки и физическите лица да влязат неволно в нарушение. Доходите могат да се проверят чрез електронните услуги на Националната агенция по приходите.
Росен Бъчваров обясни, че след направени проверки срещу нелегалните превозвачи, данните показват "плашещи данни" - много хора извършват превози в страната и чужбина нелегално с лични автомобили и без регулация. Операциите на НАП протичат с т.нар. таен клиент - служител на институцията. Оказва се, че заплащането за такива превози се извършва в чужбина, но НАП прави проверките в страната.
Глобата за неиздадена касова бележка е 2000 лв., а ако не бъдат издадени касови бележки и билети на пътниците, глобата се увеличава пропорционално, а превозното средство може да бъде спряно от движение за един месец.

БДЖ представи първия от новите влакове "Шкода"
Този път централните банки няма да се притекат на помощ
Как войната в Близкия изток се отразява на доставките на лекарства?
Лагард: Рискът от инфлация сочи в посока нагоре
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
51-ото НС: Реални резултати или дълбоко нагазване а в политическата криза?
Неправилно лечение убива 10-13% от пациентите с инсулт в България
Централна прогноза
"Мяра": Шест партии влизат в парламента, "Прогресивна България" печели убедително изборите
Сано повежда нов протест срещу сметките за ток: Това е геноцид
SunFest Sofia: Най-голямото виенско колело в България отваря врати на 3 април 2026 г.
Расистки скандал със звезда на Ливърпул
Тудор с добра новина за Тотнъм
След 2 години: Резерва на Ливърпул отново ще играе за „адзурите“
Любопитно! Меси с много изненадващ ход
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас