България е на последно място в Европейски съюз по дигитални умения, които притежават работещите, коментира в Русе президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му констатацията носела тревога, но и възможност България да поиска допълнителни евросредства в следващите пет години за всички работници.
Димитров обясни, че Европейската комисия отделя 8 млрд. евро за дигитално образование и дигитални компетентности в Европейския съюз. "Смятам, че ние сме най-нуждаещи се и трябва да мобилизираме своите усилия и да поискаме поне 500-600 млн. евро от този фонд. Така, като добавим и нашето финансиране от европейските програми за следващия програмен период, мисля, че за пет години програма от 1 млрд. евро е съвсем постижима", каза Димитров, цитиран от БТА.Според него тези средства ще помогнат дигиталните умения на българския работник да се издигнат на качествено ниво. Така ще бъдем конкурентоспособни и нашите предприятия ще имат шанс да привлекат инвеститори, което пък ще доведе до по-високи заплати на служителите.
В крайдунавския град Конфедерацията на независимите синдикати в България организира форум - част от цикъла "MASTЕRCLASS WORK 4.0.". Темата е свързана с предизвикателствата, които поставя дигитализацията пред пазара на труда. В него участват министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, заместник-министърът на образованието Петър Николов, ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. Христо Белоев, представители на синдикални и работодателски организации, неправителствени организации.
Димитров коментира пред журналисти и равнището на заплатите у нас. Той каза, че увеличението на трудовите възнаграждения на служителите в бюджетните системи няма алтернатива.
Според него не може и не трябва да се чака всяко съсловие да организира протест. Той даде пример със социалните работници, чието заплащане било много ниско. В културата също имало четири-пет области, които били "подценени драматично". Например, служителите в библиотеките и в музеите.
В бюджетните системи имало работещи, за които още през тази година трябва да се намерят средства и възнагражденията им да стигнат нива от поне 800 лева.
Димитров заяви, че през идната година синдикатите ще поискат отново 12-15 процента увеличение на всички заплати - не само в бюджетните системи, но и в частните фирми. Според него при повече от 20 млрд. лева печалба годишно, която генерира бизнесът у нас, да се твърди, че нямало средства за повишение на заплатите, с което да се задържат хората в България, било най-малкото несериозно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Хороскоп за 27 март: Ново начало и успех за няколко зодии
Пет храни и билки с диуретичен ефект за лекота и здраве
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Спортът по телевизията днес, 27 март
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Косово на един мач от Мондиал 2026 след сензационно 4:3
Босна си подари мач с Италия след драма с дузпи срещу Уелс
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?