В края на миналата седмица стана ясно, че руското министерство на отбраната е подготвило законопроект, който предвижда наказателна отговорност за унищожаване или повреждане на паметници на руски военни, включително и в чужбина. В момента проектът е във фаза обществено обсъждане.
Може ли предложението да засегне активисти в България и какви са последствията?
Обхватът на допълнението към член 243 от Наказателния кодекс на Руската федерация е такъв, че той позволява преследването на извършителите на такива действия не само срещу паметници на Червената армия, а и на такива от Руско-турската война, например. Всичко, което е определено от властите като монумент на войсковата слава.
Ако нарушител е хванат в пределите на Русия го очакват глоби до 3 млн. рубли или около 42 000 евро, присъди до 4 години принудителен труд или лишаване от свобода за същия срок.
За чуждестранни граждани обаче министерството предлага да се забрани достъпът до страната на всички, които са били съпричастни към унищожаване, повреждане или оскверняване на паметници.
Предлага се да се блокират и активите на такива лица в Русия и да им се забрани да извършват каквито и да било сделки със собственост и инвестиции.
България е една от държавите, чиито граждани може да бъдат засегнати, ако новият закон влезе в сила - паметниците на руската войска са из цялата страна.
Марта Георгиева - общински председател на ДСБ, разказа пред Нова, че през 2014 година е прекарала няколко часа в ареста заедно с трима свои приятели, защото изписват върху паметника на Съветската армия в София думата "окупатори".
"Не може в центъра на столицата ни да възхваляваме този, който ни е унизил националното достойнство. И естествено, един човек като родолюбец дори би следвало да каже: "Чакайте хора, вие сте окупатори", каза Марта Георгиева.
Не такова обаче е мнението на друга част от обществото, според които историята трябва да се пази и уважава.
"Tова във всяка цивилизована държава се нарича вандалски акт. Паметници има във Виена, Берлин и те трябва да се пазят, така че фашизмът никога повече да не се възроди", каза председателят на форум "България - Русия" Светлана Шаренкова.

Германски политик: ЕС трябва да помисли за повишаване на митата върху китайските коли
Държавите от Персийския залив се нуждаят от съвместна промяна в сигурността
Бюджетната комисия е приела на второ четене законопроекта за бюджета на НЗОК
Подготвят задвижвани с AI хуманоидни роботи за бойното поле
Авиокомпаниите отчитат рекордни тримесечни печалби въпреки кризата в Близкия изток
Европейските борси затвориха разнопосочно в четвъртък
Рецепта за ябълков сладкиш без глутен
Сблъсъци между агитките прекъснаха временно реванша на ЦСКА с "Дери Сити"
Цената на съдебната власт: Защо бюджетът расте, а доверието намалява?
Юпитер носи късмет и изобилие на 4 зодии на 17 юли 2026 г.
Слаб ЦСКА оцеля в Лига Европа! Бой по трибуните, прекъсване на мача и "червена" мъка в Ирландия
Да хипнотизираш "Трите лъва" с мишите сърца
Дери Сити – ЦСКА 1:2!
"Ще избием футбола от главите на българите": Ето какво пишат феновете на Крайова преди Левски
Екшън в Ирландия! Фенски сблъсъци прекъснаха мача на ЦСКА при 0:1 срещу Дери
Ламин Ямал и Педро Поро тренираха отделно преди финала срещу Аржентина, но ще бъдат готови
Таро карта за 17 юли, петък – Висшата жрица
Почитаме Света Марина – поверия и забрани за църковния празник на 17 юли
Избелвам зъбите си, но ефектът изчезва: Каква е реалната причина
Дневен хороскоп за 17 юли, петък
Мраморен чийзкейк с шоколад
Животът става приказка за 3 зодии след 17 юли
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Омбудсманът иска по-силна защита на учениците със СОП
Значението на ранната логопедична интервенция при болестта на Паркинсон
България е сред трите страни с най-кратка очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар