Малиновото вино и родният Сопот - това кара Людмил и Десислава да се върнат у дома. И двамата са родом от Подбалкана и гледат рози, лавандула, шипки и малини.
Тяхната история разкзва Петя Кертикова в предаването "Завърналите се".
Близо 10 години те живеят и работят във Великобритания, но се връщат у нас и искат да останат. Казват, че работата на полето е трудна и понякога неблагодарна, но обичат земята и тя им връща със същото.
Лятото техният ден започва в 4 сутринта и приключва късно. Гледат малини - осъществената мечта на Людмил. Правят вино, което наричат еликсир.
"Решили сме виното да не го обременяваме, а нещата около него да се случват бавно и без проблеми," разказва Десислава, която отговаря за промотирането на крайния продукт.
Миналата година вадят първото си вино. Преди да гледат обаче малини, започват с рози. За целта заминават за Великобритания преди България да влезе в ЕС, за да изкарат пари и да стартират нещо свое, след като са работили какво ли не. Трудностите покрай изкарването на бизнес визите по онова време не ги отказват.
След 4 години събрали пари за 50 дка рози. Людмил, Десислава и дъщеричката им решават да се приберат и да започнат да се занимават с розите.
"Дойдохме си с много идеи и си мислехме, че с розите ще можем да си докарваме приличен стандарт на живот. Нещата не се случиха точно така обаче. Трудностите бяха повече и разходите доста по-големи," разказва Десислава пред Bulgaria ON AIR.
Така събраните пари свършват и се налага двамата с Людмил да заминат отново - този път една идея по-лесно и с предварително уредена работа. Прибират се окончателно през 2015 година, когато засаждат и малините.
"Тук е нашето място, ние сме българи. Всеки българин трябва да живее тук, но все пак препоръчваме да иде в чужбина, да види как се работи там и да се върне и да го приложи тук в България, а не да чака и да си мисли, че някой ще му свърши нещата отгоре. Искаме да покажем, че нещата и тук могат да се случват, стига да имаш желание," казват Десислава и Людмил - отбор както на полето, така и в живота.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола се колебаят, Тръмп може да прекрати войната без отваряне на Ормузкия проток*
BAIC стъпва на българския пазар с амбициозни планове
САЩ удължиха срока за продажбата на международните активи на "Лукойл" до 1 май
Италия избира ръководители на най-големите държавни компании на стойност 250 млрд. евро
Ударите по Уст-Луга вече дразнят руснаците и те очакват отговор от властите
Войната с Иран връща на дневен ред въпроса с електромобилите
Костадинов: ПП-ДБ - Радев - Доган и ГЕРБ превръщат България в украинска колония
Рая Назарян ще участва във втория парламентарен форум в Украйна
НДК празнува 45 години с Лили Иванова и Софийската филхармония
Двойният скок на горивото удря нискотарифните авиокомпании
Арда с изненадващи трансфери
Решаващ ден в ЦСКА!
Звездна дилема: Христо Янев реши кой ще води атаката на ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Отново! Левски чака Карл "Велики" за дербитата
ЦСКА готви нова звездна селекция
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
34 пожара са потушени през изминалото денонощие
Хороскоп за 1 април 2026
15 човека пострадаха при катастрофи за денонощие
Виц на деня - 31 март
Мачовете по ТВ днес (31 март)
Без ток във Варна на 31 март 2026
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?