"Болните работници не са престъпници!" - под този наслов се провежда националният протестен митинг - шествие на КТ "Подкрепа", който започна от площад "Александър Батенберг".
Основните искания на протестиращите са работодателите да поемат поне първите пет дни от болничните, да изплащат 100 процента от трудовото възнаграждение през този период, отпадане на данъка върху минималната работна заплата, спешна актуализация на добавката за нощен труд, ограничаване на извънредния труд и прилагане на сумираното изчисляване на работното време само в непрекъсваеми производства.
В протестна декларация от синдиката заявяват, че фактът, че заявените първоначални намерения работниците да поемат първия ден от болничните не бяха осъществени, няма да приспи работниците.Ръководството на КТ "Подкрепа" подчерта, че не приема опитите отговорността и задълженията на работодателите да се прехвърлят върху гърба на трудещите си или на НОИ. Декларацията ще бъде връчена на народните представители.
В нея се отбелязва още, че фонд "Общо заболяване и майчинство" изплаща както болничните, така и майчинството. От КТ "Подкрепа" смятат, че фондът ще увеличи дефицита, ако се натовари НОИ с отговорността да покрива и първите дни от болничните, а майките и техните деца ще продължават да са принудени да живеят в тежка бедност.
Лидерът на синдиката Димитър Манолов посочи, че причината за злоупотребите с болничните е в сбъркания здравен модел, както и в работодателите, които карат работниците да излизат в болнични. Ще искаме тази истина да се сложи на масата, заяви Манолов. Той допълни, че огромна част от фалшивите болнични идват от болниците, които имат интерес да хоспитализират хората без значение дали са болни или здрави. Манолов смята, че проблем е и сумираното изчисляване на работното време, което разболява хората и след това те излизат в болнични.
Както е известно, управляващите предложиха първият ден от болничните да е за сметка на работниците и да не се заплаща. След остро недоволство от страна на граждани, синдикати и партии премиерът Бойко Борисов заяви, че предложението няма да бъде внесено в Народното събрание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България още не е подала нотификация до ЕК за новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Интересът към краудфъндинг за имотни инвестиции у нас расте и отваря пътя към премиум сегмента
Euronext е готова да реагира, ако търсенето на денонощна търговия се увеличи
Marks & Spencer очаква годишната печалба да стигне нивата отпреди кибератаката
У нас работят 2319 училища – намаляват с десет броя за година
Куче получи диплома от технологичен университет в Тексас
"Капитолия" остава в миналото: Борисовата градина - на софиянци (СНИМКИ)
Министър Найденов иска освобождаването на шефа на Агенцията по вписванията
Остри политически сблъсъци в парламента за промените в правилника на НС
Започна премахването на чадърите на "Капитолия", Терзиев със силни думи
Гръм от „Герена“! Мечката става шеф в Левски
Купонджия е изваден от групата на ЦСКА за финала – ето ги избраниците на Янев
Ясно е дали Хакими ще играе на финала с Арсенал
8059 дни чакане и четвърти трофей за Артета: Титлата Арсенал в цифри
Гуардиола промени футбола в Англия
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
А1 увеличава семейството на телевизионните си канали с MAX One
Европейската нощ на музеите във Варна с изложби, музика и кино до полунощ
Наградиха победителите в конкурса „С очите си видях бедата“ във Варна
"Холдинг Варна": Не е инвеститорът този, който регулира движението на Алея първа
България поддържа засилена комуникация с Румъния по въпросите за улова на калкан в Черно море
73 блока се включват в празничното шествие във Варна за 24 май
Кутев: Всичко, което променяме, е с цел да има бързо законодателство
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи
Извънземните вероятно са много по-развити от хората, твърди астрофизик