Избухна нов скандал с поставяне на стентове на здрави хора, съобщи Нова тв. Случаят е от Пловдив – става дума за началника на кардиологичното отделение в държавната болница доц. Иван Мануков.
Той се прочу още преди 10 години със заплатата си от 30 000 лева. На 9 октомври тази година жертва на доц. Мануков в пловдивската болница става Динко Бобчев.
„Бях на сауна в комбинация със студена вана. Почуствах неразположение, аритмия на сърцето. Обърнах се към доктор Мануков, когото познавам от 25 години. Той и синът му, който работи при него, ми направиха коронарография. Тогава ми казаха, че имам 85% запушване. После в епикризата прочетох, че са 75% на едната артерия и разширение на сънната”, каза потърпевшият. Бобчев показа и бележката, в която е посочено, че трябва да бъдат поставени два стента. Ако това не се случело до няколко дни, пациентът бил заплашен от масивен инфаркт или инсулт, казали лекарите.
Шокиран, Динко Бобчев звъни на свой приятел лекар, който го изпраща за повторен преглед в софийска болница. Там пациентът носи диска с изследването и епикризата. Посреща го проф. Златарева, която категорично заявява, че сърцето му е здраво и не се нуждае от стентове. Думите й потвърждава и друг неин колега – проф. Петров.
„Казаха, че това е измама и прилича на пазарджишката история. В началото не можах да повярвам, че доц. Мануков ме е излъгъл и въпреки че тези двама доктори са доайени в своята област, ги помолих за трето мнение. Те ме насочиха към техен колега – съдовия хирург проф. Гроздански. На прегледа при него също се установи, че съм абсолютно функционално здрав човек”, споделя потърпевшият Динко Бобчев.
Проф. Иво Петров, който е и национален консултант по инвазивна кардиология, потвърди пред медията, че пациентът е здрав и няма нужда от интервенции. Медикът посъветва всички пациенти да търсят и второ мнение.
Мъжът от репортажа се прибира в Пловдив, вече спокоен. И, естествено, не се явява в пловдивската болница, в деня, в който са го записали за поставяне на два стента.
„Но тогава започнаха да ми се обаждат. Имам и съобщение от млада лекарка, на име Венета, която работи в същото отделение. Пита ме защо не съм дошъл. Дори доц. Мануков ми звъня, но тъй като съм много разочарован от този човек, не му вдигнах телефона. Тогава той позвъни на съпругата ми да попита защо не съм отишъл. Тя му каза, че съм се отказал, тъй като в момента се чувствам добре. След това аз реших да дам публичност на този случай и подадох жалба в прокуратурата. Но теч на информация ли се получи, не знам какво и след четири дни получих по пощата нова епикриза със същата дата, само че нов екземпляр, в който вече са променени данните и това стеснение на сърцето ми от 85-75% е станало на 50% запушване. Аневризмата си остава”, разказа Динко Бобчев.
И допълва: „Потресен съм, че за едни 2 000 лева, които щяха да вземат като процент от здравната пътека, щяха да ме превърнат в инвалид за цял живот”.
Пред Нова тв доц. Мануков каза единствено, че пациентът е викнат на 14 октомври, не за поставяне на стентове, а за да направи изследване на велоергометър. Въпросният тест е най-елементарното, начално изследване. Ако на него пациентът се почувства изморен или се задъхва, тогава се преминава към тежкото и дори рисково изследване – коронарографията. При нея в кръвта се вкарва контрастно вещество. Така се вижда има ли стеснения на съдовете и къде точно се намират.
„Проверката е най-малкото нещо, което ще се направи. Където има интерес за изкарване на лесни пари, има и такива действия. Бездействието на институции, включително и тази, която управлявам аз, в дълъг период от време, са довели до това, което виждаме и това, което изнасяте и вие в този случай”, заяви шефа на НЗОК д-р Дечо Дечев.
След светкавична проверка на Здравната каса в пловдивската болница, която продължава и в момента, проверяващите откриха трета епикриза в документацията на потърпевшия. Тя отново е със същата дата, но с нови промени в заключенията на доц. Иван Мануков. През 2009 г. той бе в центъра на скандал с ненужно поставяни стентове след проверка на здравното министерство. Десет години по-късно вина и наказани няма, а доцентът продължава да е шеф на отделението.

S&P 500 се повиши в сряда след публикуването на данните за инфлацията в САЩ
Мартин Георгиев: Европа повежда ралито – по-евтин пазар с по-добри отчети
ЕЦБ е склонна да одобри сделката на UniCredit за Commerzbank
Носимите устройства на Google ще проследяват инсулиновата резистентност
Нощувките в хотели в части от Европа надхвърлиха 1000 долара заради слънчевото затъмнение
Руската икономика възобновява растежа си през второто тримесечие
Какъв църковен празник отбелязваме на 13 август
Хороскоп за 13 август 2026: Овните и Близнаците да не бързат, успех за Девите
Рецепта за сочни пилешки бутчета в еър фрайър
Хърватия обяви "война" на запазващите си място на плажа туристи
Изобилие и късмет за 4 зодии на 13 август 2026 г.
Тежка катастрофа с жертва на Околовръстния път в София (+ВИДЕО)
Спортът по телевизията днес, 13 август
Ръководна рокада в аутсайдера от Формула 1
Мачовете по телевизията днес, 13 август
Все още не е напълно сигурно, че Стеф Къри ще остане в Уориърс
ПСЖ подчини и Вила и спечели Суперкупата на Европа
Ръсел Устбрук обяви край на кариерата си
Нумерологична прогноза за 13 август
Закуска с кисело мляко и протеин
Таро карта за 13 август, четвъртък - Висшата жрица
Дневен хороскоп за 13 август, четвъртък
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Пържен ориз от карфиол
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Къде да активираме „еЗдраве“ и да получим достъп до здравното си досие?
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш