През 2018 година домакинствата в Европейския съюз (ЕС) са изразходвали над 1,047 трилиона евро (което се равнява на 6,6% от БВП на ЕС) за "храна и безалкохолни напитки", показват резултати от проучване на Евростат.
Това представлява 12,1% от общите им разходи за потребление и се нарежда като третата най-голяма категория разходи на европейските домакинства след тези за "жилища, вода, електричество, газ и други горива" (24% от разходите) и за "транспорт" (13,2%).
Според Евростат домакинствата в Румъния са използвали през миналата година за храна и безалкохолни напитки над една пета от общите харчове (цели 27,8%). Следващите страни-членки с най-високи дялове бяха Литва (20,9%) и Естония (19,6%), допълва БНР.
На четвърта позиция е България с разходи за храна, равняващи се на 19,1% от общите харчове на българските домакинства.
През 2018-а година в нашата страна за храна са били изхарчени 6,7431 млрд. евро, което се равнява на 12% от БВП.
На другия полюс с разходи за храна под 10% са четири страни от ЕС начело с Обединеното кралство (едва 7,8% от общите харчове на британските домакинства), Ирландия (8,7%), Люксембург (9,1%) и Австрия (9,7% от общите разходи на домакинствата).
Между 2008- а 2018-а година делът от общите разходи на домакинствата за храна намалява или остава стабилен в повечето членки на ЕС, като най-голямо намаление е регистрирано в Литва (от 24,8% през 2008-а до 20,9% през 2018-а, или спад с 3,9 процентни пункта), следван от Полша (понижение с 3,4 процентни пункта) и Малта (с 3 процентни пункта).
За разлика от тях, разходите на домакинствата за храна се увеличиха в 10 държави-членки на ЕС, като най-голямо увеличение е регистрирано в Чехия и Словакия (повишения с 1,4 процентни пункта), Холандия (с 1 процентен пункта) и Унгария (с 0,8 процентни пункта).
Според Евростат разходите за храни и безалкохолни напитки в България десет години по-рано (през 2008 година) са представлявали 20,4% от общите харчове на домакинствата и в размер на 5,2163 млрд. евро, което се е равнявало тогава на 14,0% от БВП на нашата страната. Това означава, че в рамките на последните десет години разходите за храна като процент от общите разходи са намалели с 1,3 процентни пункта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Предприемач: Българската стартъп екосистема не е достатъчно развита за хардуерни компании
Зад обектива: Как група тийнейджъри от Търговище започнаха да правят истинско кино
Шофьор прегази и уби на място легнал на пътя мъж в Монтана
Терзиев: София има потенциал да бъде двигател на иновациите в Европа
В Дряново и Велико Търново хората са на ръба на отчаянието след наводнението
Празничното прибиране на 25 май е помрачено: Жертва на пътя и масови нарушения (ВИДЕО)
Лудогорец остана без треньор, Домусчиев уволни Хьогмо
Мондиал 1974: Тоталният футбол на Холандия губи спечелена титла + ВИДЕО
НА ЖИВО: Лудогорец – ЦСКА (СЪСТАВИТЕ)
Левски с първи трасфер, взима бразилец за 1.5 млн. евро
Секси Алиша ще вдига сватба с аматьор + СНИМКИ
Не е за вярване: Лео Меси пропуска Световното?
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Швеция постигна целта си за „общество без тютюнев дим“
Метео Балканс: Идва обрат на времето, нахлува студен фронт
Голямата емиграция за българите приключи
Демографската криза е може би най-големият проблем в икономиката
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори