Дарението беше представено в присъствието на президента Румен Радев и Великия магистър на Суверенния Малтийски орден фра Джакомо Дала Торе дел Темпио ди Сангуинето. Оборудването е осигурено и инсталирано в специализираната болница от посолството на Малтийския орден у нас.
Днес имаме възможност да видим част от вашия благороден принос за здравето на българските деца, каза президентът Радев пред Великия магистър, като отново благодари за дарената техника. Радев отбеляза, че болницата е партньор на благотворителната инициатива "Българската Коледа" и е оборудвана с високотехнологична апаратура за робот-асистирана рехабилитация. С доставения от вас апарат българските деца ще имат възможност за рехабилитация във виртуална среда, посочи Румен Радев.
Той добави, че миналата година е констатиран проблемът, че ограничените по размер помещения в болницата не позволяват да се разгърне пълният потенциал на част от техниката и затова е предложил на управителя на болницата доц. Иван Чавдаров да разработи идеен проект за нова зала, където да се разположат специализираните роботи за обучение по ходене по равен и неравен терен. Проектът вече е готов и президентът се надява той да се реализира със съдействието на Столичната община и на Министерството на здравеопазването. Радев изказа уважението си към екипа на доц. Чавдаров за тяхната работа и професионализма им при рехабилитацията на децата и добави, че тази година по инициативата "Българската коледа" ще се работи за доставянето на високотехнологичен роботизиран уред "Локомат".
Повече от 1000 години Малтийският орден се грижи за подпомагане на деца в нужда, каза Великият магистър фра Джакомо Дала Торе дел Темпио ди Сангуинето. Да облекчаваме страданията и да лекуваме болестта на страдащия. Да позволим на хората да водят нормален живот, е основната цел на действията ни, каза Великият магистър и добави, че е много щастлив да открие доставената апаратура "Нирвана", предназначена за рехабилитация чрез виртуална реалност. Надявам се благодарение на "Нирвана" и на съответното лечение, много деца да оздравеят и да се чувстват добре, каза Великият магистър на Малтийския орден, който пожела в заключение Свята Коледа, изпълнена с радост и щастие.
С първия за България уред "Нирвана" за т.нар. виртуална рехабилитация, детето участва активно в процеса под формата на игра, която го мотивира да развива двигателните и менталните си способности, обясни пред присъстващите управителят на болницата доц. Иван Чавдаров.

На САЩ изглежда им свършват целите за удари по Иран
Защо България няма да участва в освобождаването на Ормузкия проток
Отново към Луната: Мисията „Артемида II“ рестартира космическата надпревара
Hyundai Motor предупреди за затруднения в износа заради конфликта в Близкия изток
Какво се случва с водените от петрола продажби на дълг?
Чиринчоне: Не вярвам войната с Иран да приключи с преговори
Янкулов: Трябва да се предприемат действия срещу Емилия Русинова
ВМС обезвредиха дронове и плаващи обекти в Черно море
Подвеждащи договори за мобилни услуги: КЗП разкри нарушения към възрастни хора
Янка Рупкина е изписана от болницата, но остава в сериозно състояние
Винисиус може да не играе за Реал Мадрид
Нова загуба за Григор Димитров
Звезда на Ман Юнайтед се изравни с Роналдо и Стиви Джи
Пеп Гуардиола иска Ман Сити да смачка Ливърпул
Арне Слот каза истината за Ливърпул и Мо Салах
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
Безплатни прожекции на детския филм "Случаят Тесла"
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Обявиха номинираните за награда „Варна“ в областта на културата
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
МЗ иска осигуряване на безплатни ваксини за грип за деца от 6 месеца до 7 години
Адемов във Варна: Само за ден имаме три сигнала за натиск над избиратели чрез социалната система
През юни тръгват директни влакове от Киев до Варна
Тъжна вест! Отиде си Борис Стателов
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди