Депутатите трябва да направят равносметка какво се случи с мащабния теч на лични данни от НАП. Върховният административен съд даде зелена светлина пред исковете на гражданите срещу приходната агенция, с които се търсят обезщетения за вреди, причинени от безпрецедентния теч на лични данни.
Междувременно те бяха спрени от Административния съд в София. Защо обаче институцията спира дела на граждани срещу агенцията?
"Съдът призна, че може да водите дела. Това отнема около 6 месеца и около 5-6 хил. страници от наша страна, но стигнахме до този извод, че няма норма, която да дава право на Административния съд да прекрати тези дела", каза адвокат Ивайло Юруков в ефира на "България сутрин".
Той посочи, че съдиите, постановили се на прекратителни определения, се позовали на неуредици в българското законодателство.
"Ние сме в ЕС и трябва да се спазва общностното право на ЕС, което е с преимущество над нашето. А то е категорично - хората, които са пострадали от администратор на лични данни, имат право да искат обезщетение. Това призна и Върховният административен съд", допълни той.Адвокат Юруков каза още, че от НАП са обжалвали наказателното постановление, с което им е наложена глоба и делото все още е висящо.
"Няколко съдии са направили отвод, тъй като и те също са пострадали. Административният съд реши, че всеки трябва да води индивидуално дело, но всеки в рамките на 5 години от изтичане на личните данните има право да заведе такова дело срещу НАП", коментира още той.
Колегата му Георги Гочев е засегнат от изтичането на личните данни и посочи, че това определение е изключително важно, защото то запазва сигурността и дава увереност на обикновения български гражданин, че ще получи правосъдие.
"Аргументите, с които Административният съд отказа да разгледа исковите молби и ги върна на голяма част на потърпевшите, се оказват несъстоятелни. В този смисъл определението на ВАС е правораздавателен акт, който служи за възвръщането на доверието на българите в съдебната система", каза адвокат Гочев пред Bulgaria ON AIR.
Той допълни, че битката няма да става по-лесна.
"Получихме трудности и с указанията от Административния съд, които ни бяха давани - за това да уточним исковата си претенция, да посочим по кой процесуален ред търсим обезщетение и да посочим вида на претърпените вреди, които сме претърпяли", коментира още Георги Гочев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ ще ограничат вноса на допълнителен брой китайско телекомуникационно оборудване
Гълъб Донев: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
САЩ одобриха Mythos 5 на Anthropic за по-широка употреба
Охлаждането при печалбите в китайската промишленост е признак на слабост
Търсенето на природен газ в ЕС расте с 2,5% през 2025 г.
Изтеглянето на войските на САЩ хвърля сянка върху редица германски градове
"Черно море" привлече чуждестранен халф
Бащата на Сияна: Крият истината за трагичното ПТП на "Тракия" с деца
Космическият белег на близо 4 млрд. години: Учени изровиха най-стария кратер на Земята
От "Златната игла" до Кан: Пътят на Ивет Бианки в света на висшата мода
Гълъб Донев: Бюджетът за 2026 година е такъв, защото реалността го налага
Тревога за Египет: Мохамед Салах поиска смяна, предстоят медицински прегледи
Амир Галеноей обвини домакините на Мондиал 2026 в несправедливо отношение след равенството с Египет
Аржентина остана без Лионел Меси на Мондиал 2026
Левски се доближава до мечтан футболист!
Усик отвори нова тема: Как Кубрат Пулев изпусна шанса за световната титла?
Левски извади оферта за национал, но получи категоричен отказ
Силни поверия за Петровден
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Поверия за Видовден на 28 юни
Нумерологична прогноза за 27 юни
7 мита за бременността след 35
Софийската градска прокуратура разследва ОПГ за имотни измами във Варна
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Ето къде няма вода във Варна днес
Горанов: Иронично е, че именно Асен Василев е един от най-яростните критици на бюджета
Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
Черно море привлече Мохамед Аши Буаклин
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък