По 10-12 души пристигат на ден от Китай в България. В определени дни техният брой е повече от 30. Заради заплахата от коронавируса те биват поставяни под наблюдение, коментира в Русе главният държавен здравен инспектор на България доц. д-р Ангел Кунчев.
По думите му това основно са български граждани или живеещи в България китайци.
"Поставят се под наблюдение и се термометрират всеки ден. Ако имат оплакване, веднага ги хоспитализираме и провеждаме изследване, за да намалим риска от внос и разпространение на вируса", обясни д-р Кунчев.
По повод на предприетите по летищата мерки - като използването на термокамери и безконтактни термометри, Кунчев коментира, че колкото и да е строг граничният контрол, ефектът е не повече от 20-22 процента.
"Няма начин да хванем всички носители на вируса поради инкубационния период - даден човек може да няма признаци, например, като температура. Но и тези проценти са достатъчни, за да продължи тази мярка. Не бих казал, че е най-ефективният метод. По-важен е изходящият контрол, което се прави в Китай", каза д-р Кунчев.
По думите му, когато има 80 000 заразени и повече от 2000 починали, няма как да няма страх у хората.
Той обясни, че на разкритата преди седмица гореща телефонна линия вече са получени повече от 1000 обаждания. По думите му интересът е огромен, като запитванията са най-различни - например, дали има опасност от заразяване, ако се пътува към определена държава, опасни ли са стоките от Китай, има ли вече ваксина и други.
"Истината е, че и към момента не знаем всичко за този вирус. Има неща, които ни притесняват. Първоначалните данни за сравнително по-трудно предаване на вируса се потвърдиха, но има и случаи на необяснимо бързо предаване. Не знаем и кой все още е основният източник на заболяването", каза Кунчев.
По думите му се работи много активно за намирането на ваксина. Кунчев каза, че вече имаме лошия пример с други заболявания - като ебола и зика. При тях ваксината е дошла, когато е бил преодолян най-тежкият момент. Според него най-вероятно и сега ще е така.
Според д-р Кунчев няма да има втора грипна вълна у нас. Случвало се е това, при грипа е характерно - месец след първата вълна да има повишаване на заболеваемостта, но е по-скоро изключение, каза Кунчев, цитиран от БТА.
По думите му тазгодишната грипна епидемия не е била от най-интензивните, не е била характерна и с по-тежко протичане или усложнения. По-различното при нея е, че е засегнала най-вече децата - особено възрастовата група между пет и 14 години.

S&P 500 прекъсна тридневната си губеща серия след успокоението на облигационните пазари
От протоколите на Фед: Според много централни банкери може да е необходимо повишаване на лихвите
Кадър на деня за 19 август
За първи път в Европа: Uber пуска пътувания с автономни коли в Загреб
Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
Рецепта за разядка с печени чушки и сирене
Бърза италианска торта с шоколад и кафе
5 лесни начина да премахнем петна от дезодорант от дрехите
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Спортът по телевизията днес, 20 август
Мачовете по телевизията днес, 20 август
Карлос Сайнц все пак реши да остане в Уилямс
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури