Най-важното е да се запази социалната дистанция. Това е единственото нещо, което е допринесло за ограничаването на инфекцията в държави, в които вече се справят с проблема. Това е философията на всички мерки, които се предприемат, каза по БНТ началникът на щаба за борба с коронавируса ген.-майор проф.д-р Венцислав Мутафчийски.
До 5 години затвор ще бъде наказанието за нарушаване на карантината, заедно с парична глоба. Само в Израел наказанието е по-тежко - 7 години, каза Мутафчийски.
„Факт е, че в повечето държави в света, не само в България, се установява грубо нарушаване на карантината. Не успяха хората да разберат, че трябва да се ограничат. И че носят отговорност не само за собственото си здраве, а и за своите близки, приятели, за своите баба и дядо най-вече, защото този вирус е фатален в повечето случаи за възрастните хора“, обясни експертът.
По думите му масово нарушават карантината всички и затова в много страни в Европа и света се взимат законодателни мерки, които инкриминират това деяние.
За презапасяването и създалата се паника Мутафчийски коментира: „Това е ирационално поведение. В старанието да се преподготви човек прави куп неща, които са не на място. Вместо да си мием ръцете и да не се пипаме по лицето с мръсни ръце, ние започваме да изкупуваме магазините“.
„Този вирус не е толкова смъртоносен, колкото другите коронавируси. Най-оптимистичният вариант е към септември да бъде създадена ваксина“, допълни още Мутафийски.
България е на второ място в Европа по болнични легла на глава от населението, каза още той, като уточни, че това е на територията на цялата страна - неравномерно е разпределено, което може да се окаже голямо предизвикателство.
Мутафчийски коментира още, че „1700 лекари до миналия месец се бяха заразили в Китай. Същото е положението и в Италия. /.../ Тогава се появява въпросът кой ще ни лекува. Да, Китай има неизчерпаеми ресурси, но европейските страни нямат такъв неизчерпаем ресурс от хора. Затова трябва да има доста повишени изисквания към облеклата“.
За облеклата, които сега се произвеждат в България, експертът коментира, че те са няколко десетки пъти по-надеждни от препоръчителните и използвани в цял свят облекла за еднократна употреба.
"Имаме примери как да се справим. Трябва да поддържаме баланс, защото много са икономическите причини, които ни карат да се въздържаме от прекалени мерки. Ние не разполагаме с ресурсите на Китай и трябва да внимаваме, защото може да се счупи държавата", добави проф. Мутафчийски.

S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно