Един от водещите вирусолози у нас академик Ангел Гълъбов прогнозира, че ще се наложи удължаване на противоепидемичните мерки и след 12 април.
Според него засега те изпълняват своята функция, а вече не може да се каже, че сме в началото на пандемията.У нас не се оформя някакъв пик, както в други страни, а има една бавно покачваща се крива, която е към плато. Това е едно добро положение за хода на епидемията в България. Аз имам съмнение, че пик няма да има. Просто може би ще има по-висока точка и след това ще има намаляване, коментира вирусологът пред БНР.
Той е категоричен, че карантината е основният метод за ограничаване на тази епидемия и посочи: "Вирусът, при наличие на карантина, рано или късно ще изчезне от нашите земи".
Академик Гълъбов каза, че в България е въведена много добра карантина и се наблюдава, че населението се адаптира към нея. Голямата част от българите се научиха да следват изискванията, смята той.
По думите му не може да се предскаже докога ще продължи карантината. Засега не се забелязват особени мутации на вируса и няма основание да се смята, че има български особености в хода на епидемията.
В коментар за спора между Националния оперативен щаб и Медицинския експертен съвет, той каза:
"Никой не оспорва метода PCR, по който се доказва наличието на генома на вируса. Спорът е дали да се използва този експресен метод, широко описан от колегата Мангъров. Неговото масово провеждане допринася за по-прецизното изясняване на случаите"-
При експресния метод се установяват два вида антитела. Чрез тях се отчита скорошна инфекция и прекарано заболяване, обясни той.
"Възможно е някой, прекарал заболяването или неболедувал, обаче да покаже наличие на имуноглобулини G, което значи, че той е прекарал, носи вирус, който постепенно отшумява, но този човек би могъл да бъде приносител на заболяването. При инфекцията Covid-19 има голям брой хора без клинична картина и те са много опасни… От тази гледна точка, моето мнение е, че трябва да се съчетават двата метода. За съжаление, в Щаба няма вирусолог", каза още той.
В Медицинския експертен съвет има много бивши кадри на ВМА, допълни ученият, който е категоричен, че експертизата на новия орган е по-добра и Националният оперативен щаб трябва да се вслуша в съветите му.
Ще успеем ли за да избегнем трагедията в Италия и в Испания?
"Ходът на заболяването засега, както се контролира от щаба, и прилагането на тези методи, които изискват голямо напрежение, показват, че има шанс да избегнем трагедията на Италия, Испания, Франция и Англия. Ние сме по-близо до немската система, която има по-ниска смъртност. При тях възрастните много добре спазват правилата и по-малко боледуват общо взето. Въпреки че населението на Европа, в сравнение с Китай е по-възрастно…", посочи специалистът.
Академик Гълъбов отчете като положително, че България произвежда сама защитните си материали, че държавата е поела ангажимент до осигури апарати за механична вентилация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Кои са имениците на 28 март и какви забрани трябва да спазваме
Здравословните мазнини: Кои подпомагат организма и кои крият рискове
Рецепта за здравословен ванилов крем
Мъфини с ягоди и ванилия – рецепта за бърз десерт
Учени разчетоха "кода на старостта" в няколко показателя
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Спортът по телевизията днес, 28 март
Мачовете по телевизията днес, 28 март
На 78 години върнаха Рой Ходжсън във футбола
Късна дузпа шокира Англия на "Уембли"
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури