Засега Националният оперативен щаб не може да се препоръча разхлабване на мерките. Ние в момента се намираме в качващата се крива на заболяването. Това заяви ген.-майор Венцислав Мутафчийски, началник на Националния оперативен щаб пред БНТ.
Имаше неспазване на мерките около Цветница и сега може би щяхме по-смело да говорим за бъдещите планове за разхлабване на мерките, но това масово пътуване извън столицата ни изненада.
"Толкова много пъти обяснявахме какво е коронавирус, колко е опасно това нещо и се изненадах, че хората не разбраха все пак. Има хора, които едва ли не казват, че няма такова нещо", каза генералът.
Според него страната ни е имала невероятното щастие поради комплексни причини да бъде слабо засегната от тази епидемия. Тогава имахме втора грипна епидемия и се наложи да се предприемат карантинни мерки за учениците, но това изигра много голяма роля за бъдещето разпространение на заразата и даде възможност на лечебните заведения да се подготвят, смята той.
На въпрос за масовото тестване Мутафчийски заяви: "Масовото тестване в смисъла, който го разбират хората, няма да започне, защото такова нещо няма никъде в света".
На въпрос за бързите тестове той обясни, че те не откриват бързо новозаболелия - откриват ги или излекувани, или в разгара на болестта и не са подходящи.
Началникът на оперативния щаб допълни още, че има критични точки в страната - в Северозападна България, които стават още по-критични заради загуба на персонал, който е заразен. Това е Видин конкретно.
По думите му хората с хронични заболявания, не е задължително да загинат от коронавируса. Най-възрастният изписан пациент у нас е на 86 години с множество придружаващи заболявания.
В България е трудно да се изчисли коефициентът за това колко души заразява един носител на вируса. Коефициентът у нас е над 3,5, но той не оказва кой знае какво влияние върху решенията, които се взимат, каза генералът. По-важен е капацитетът на здравните заведения - той в момента е много добър, допълни той.
В материалите на СЗО и на института "Робърт Кох" има информация за това, че ако имаш антитела или си прекарал вируса не значи, че не може да те повтори, а единствената алтернатива е ваксината, смята шефът на ВМА.
На въпрос за заразени китайски граждани у нас ген. Мутафчийски каза, че не е известно да има болен китаец у нас. Повече от 100 граждани от китайски произход са се прибрали в България след Китайската нова година, но сами са се поставили под карантина и няма нито един заболял.
Факт е, че след като няма лечение за този вирус и няма ваксина, ние не може да изпадаме в такава наивност, че той ще се разтвори във въздуха от само себе си, каза още ген. Мутафчийски.
Най-тежкото усложнение при тази болест е, когато имунитетът се свръхактивира и нашия имунитет ни убива нас. Като много нов вирус не се препоръчват никакви профилактични взимания на каквото и да било, каза началникът на Оперативния щаб.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Tech of Tomorrow 2026 поставя във фокуса AI решенията, електронната търговия и бъдещето на бизнеса
Германия за първи път не успя да си осигури място в Съвета за сигурност на ООН
Как AI трансформацията променя телекома отвътре
Meta продължава да бави пускането на новия си AI модел за разработчици
Петролът поевтинява, след като Израел и Ливан се споразумяха за примирие под условие*
Българите инвестират все по-активно, диверсификацията остава ключова
Стоян Мавродиев е задържан в Белград
Куюмджиев: Намаляването на цените на горивата ощетява собственика на рафинерията
Tech of Tomorrow 2026 поставя във фокуса AI решенията, електронната търговия и бъдещето на бизнеса
Икономисти: Финансовата реалност е много тежка, рисковете пред бюджета се увеличават
Астролог: 4 зодии ще преживеят най-успешния и късметлийски юни от 12 години насам
Парламентът окончателно оряза правомощията на особения управител на "Лукойл"
Гонзо и БФС са доволни от него: Нов договор за Тошко Янчев
Голям удар! Левски прилапва и национал от Италия!
Милан купува звездата на Лудогорец?
Левски удря греда с нападател от Ниската земя
Край на сагата! Вписаха Весела Лечева като председател на БОК
Скреч карти, футбол и награди: efbet Пункт с нова кампания за Мондиала
Защо се опитваме да се харесаме на хора, които не харесват нас?
Поверия за ангелската дата 6/6
Орехов щрудел по австрийска рецепта
Нумерологична прогноза за 4 юни
„Хиляда жерава. Впечатления от едно пътуване из Япония с влака „Шинкансен“ от Атанас Владиков
Таро карта за 4 юни, четвъртък
Най-новият член на зоопарк Варна е Бенгалската тигрица Киара
Синдикат "Образование": НВО-то за 4. и 10. клас трябва да отпадне!
Павел Попов за "Баба Алино": Проблемът изисква намеса на държавата
Един район на Варна е без вода днес
Ограничиха правомощията на Тръмп във войната в Иран
"Възраждане" призоваха в НС Благомир Коцев да подаде оставка като кмет на Варна
Кратко, но мощно изригване на Слънцето: Какво да очакваме
НАСА прекрати мисията на марсианския си сателит MAVEN след месеци мълчание
НАСА потвърди: Огнена топка от метеор е преминала над Нова Англия
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
Живи организми са открити в 5300-годишната мумия на Йоци
Muon Space представи сателитна платформа от клас Starship за орбитални центрове за данни