Премиерът Бойко Борисов призна, че много му липсва футболът и въобще спортът.
"Всички сме зажаднели за футбол", заяви Бойко Борисов в интервю пред "Дарик радио" за евентуалното подновяване на спорта в обозримо бъдеще.
По думите му, ако има възможност за възобновяване на спорта, "един час по-рано да е, един час по-рано ще взема това решение".
Спортът, театрите, кината - всичко липсва на хората. Светът е социален. Свикнали сме да сме заедно и сега много тежи. Но огледайте се в съседните ни държави, сравнение с тях ние все едно не сме под карантина, каза премиерът.
Според Борисов, който лидер се е изкушил и казал, че няма страшно за нацията, е платил висока цена с човешки животи. "Това ние не можем и няма да си позволим", посочи министър-председателят.
"Генерал Мутафчийски разказа какво се случи в Европа на футболни мачове, проблем, който дойде и до България, за съжаление. Но работата на Мутафчийски е да държи България с ниски нива на заболели и починали", коментира той.Борисов съобщи, че сме подготвили план за възстановяване на спорта в момента, в който карантината падне. "Всички състезатели и треньори ще бъдат тествани, няма да има достъп за външни хора, ще бъдат изградени КПП-та, пропускателният режим ще е по-сериозен, ще има график за ползване на залите, дезинфекциране, начин на хранене - и всичко под контрола на Министерството на спорта. Мислим по този въпрос, както и в други държави", каза още премиерът.
Според него докато няма ваксина, никой не може да бъде сигурен какво ще се случи.
Нека да устискаме и да се запазим живи и здрави. Светът работи за ваксини. Нашите заводи работят - за ваксината БЦЖ и т.н. Но нека само се запазим живи и здрави, призова той и допълни, че до този момент ние нямаме починал без тежки съпътстващи заболявания за разлика от много други страни. Днес излезе статистика, че България и Албания са с най-ниска смъртност. Само че в Албания не може да излезеш до магазина, без да се обадиш.
Българинът се оказа и дисциплиниран, и грамотен за опазването на собственото си здраве и здравето на другите, смята Бойко Борисов.
Към момента той нямал абсолютно никакво време да поспортува сам, дори и за малко, независимо че много обича и му липсва и това. "Сутрин в 7 часа съм в Министерски съвет, идва щабът. Ето и днес след това продължихме - с министри, с Фандъкова. В Корея са провели матура. На един стадион, слагат дезинфекцирани чинове и са я провели. Всяка идея, която може да ни е полезна, я анализираме. Вечер до 12-1 след полунощ сме така. И аз чакам всичко да мине, за да може после да спортуваме", заяви Борисов.
На въпрос дали няма шанс да се подновят поне тренировките в индивидуален спорт като тениса, и то на открито, премиерът отвърна: "Погледнато реално, въпросът има логика. Тенисистите са от двете страни на мрежата. Но после отиват в съблекалнята, идват други хора в съблекалнята, става струпване. Ако е за един ден, да го разрешиш. Ама след петия ден вече ти се иска и да останеш да се видиш с приятел, да пиете по бира. И ето ти огнище. Но пак казвам - вижте мерките в другите държави.
На въпрос ще го бъде ли футболният "Левски", изпаднал във финансова криза още преди пандемията, Борисов отговори: "Ще го бъде "Левски". Нека само да си подредят нещата. Аз и преди им предложих вариант. Помогнали сме на всички, ще помогнем и на "Левски". Клуб, който го заслужава".

Кадър на деня за 9 юли
OpenAI представи нов AI агент за по-широк спектър от сложни задачи
Американските борсови индекси записаха повишения, петролът поевтиня
Онлайн измамите зачестяват, хората трябва да са по-подготвени, предупреждава експерт
Гълъб Донев ще е управител за България в УС на Европейския механизъм за стабилност
Как Ердоган се възползва от слабостите на европейците
Сигнал: Крак на хлебарка в храна от детска кухня в Пловдив
Венера и Хирон носят щастлив обрат и нови възможности за 3 зодии на 10 юли 2026
Типов хляб като от пекарна - рецепта за франзели
Вашите сигнали: Храна с живи ларви, сирене с мухъл, вонящо пилешко с картофи
ЦСКА пречупи "Дери Сити" в голов спектакъл и стартира силно в Лига Европа
Без грешка! Мбапе и Дембеле наказаха Мароко за място в полуфиналите
Мачовете и спортът по телевизията днес, 10 юли
Директор в ЦСКА: Победата с 3:2 е разочарование за нас
Жената на Холанд скри топката на футболните мацки + СНИМКИ
Питас: Мислех, че ЦСКА ще бие с повече днес
Янев: ЦСКА ще играе много мачове в Европа, денят е специален
Таро карта за 10 юли, петък
Дневен хороскоп за 10 юли, петък
Как да носите дънки, без визията ви да е прекалено ежедневна
Новолуние в Рак на 14 юли: Как ще се отрази на всяка зодия
5 летни салати без въглехидрати
10 плажни облекла, с които да прикриете широкия ханш
Водачите на кои марки автомобили са най-гневни на пътя?
Спипаха кьоркютук пиян шофьор в Градинарово
2/3 от населението на Европа е било изложено на вредни нива на озоново замърсяване
Оставиха в ареста мъж, спипан с малко дрога във Варна
България е втора по поскъпване на жилищата в ЕС
СЗО: Епидемията от ебола се разраства
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.