Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за хазарта, които предвиждат Държавната комисия по хазарта да стане специализиран орган към Министерския съвет.
Председателят на новия специализиран орган ще може еднолично да издава и отнема лицензи за хазартна дейност и ще осъществява контрол.
В началото на дебатите председателят на комисията по култура и медии Вежди Рашидов обяви, че ще предложи между първо и второ четене 10% от средствата от хазарт да отиват за култура.Първоначалният вариант на промените предвиждаше тези 10% да отпаднат и това доведе до остри реакции сред културните дейци.
БСП също ще направи предложения в тази посока, тъй като според Иван Ченчев, културата има сериозна нужда от средства, предаде БНР.
Съпартиецът му Румен Гечев обаче се обърна към ГЕРБ и обясни на депутатите от управляващата партия, че предложенията им за структурни промени и за еднолични правомощия на председателя на комисията са неприемливи:
"Нашият сравнителен анализ на законите на страните членки на ЕС показва обратното - няма нито една страна членка на ЕС, където има някакъв цар на хазарта, назначаван от който и да било, да управлява хазарта. Вие шегувате ли се с българския парламент?! Никъде няма такъв цар на хазарта, какъвто вие предлагате! Това е уникално. Вие сега ще улесните корупционерите. Ще им сложите само един човек, който ще е някакъв извънземен".
Отхвърлени бяха предложенията на НФСБ - казина и игрални зали да има само в хотелите с категория 5 звезди и в големите курорти.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато