Синдикатите внесоха подписка в Министерството на труда и социалната политика с искания заплащането на нощния труд да се обвърже с процент от основната заплата, а не от минималната, както предлага правителството. Според бившия социален министър Иван Нейков, е справедливо заплащането да не е по-малко от 1 лев.
"Ако погледнем историята, бяха необходими около 40 години, ако приемем, че Кодексът е създаден 1987 г., и оттогава нощният труд се плащаше с 25 стотинки на час до ден днешен. За да се стигне до съгласие, че сега ще бъде 0,15% от минималната работна заплата - по малко от лев. Ако трябваше близо 40 години да минат, за да променим тази норма...", каза той за "Денят ON AIR".
Той е на мнение, че има политическо решение нощният труд да е 0,15% от минималната работна заплата, но все още няма нормативна база.
"Медицината много отдавна доказа, че въздействието на нощния труд върху човешкия организъм е много по-тежко, отколкото на дневния труд. Данните сочат много повече грешки, злополуки", добави бившият социален министър.
Относно разширението на мярката 60/40, Нейков отбеляза, че "това е диамантът в короната на мерките по повод кризата с вируса".
"Ако погледнем реалността ще видим, че отначало имаше много големи резерви към мярката. Правителството, особено Министерството на труда и социалната политика, направиха разумни стъпки и корекции на базата на искането", изтъкна Нейков за Bulgaria ON AIR.
"От юли започва да действа новият дизайн до 30 септември. Беше отворена леко вратата, като министър Сачева заяви, че може да се стигне до удължаване до края на годината. Другата голяма промяна, отново по предложение на работодателските организации - вече не е необходимо работодателят да е спирал дейността на предприятието, да е въвеждал намалено работно време или да е пускал в отпуски", уточни гостът.
Нейков добави, че параметрите по мярката остават същите, като се разширяват отраслите, за които може да се приложи. Според него тя няма да може да се прилага към селско и горско стопанство, рибно стопанство, държавна администрация.
"Има предложение да има още един формат - 90/10. Предложението е този формат да важи само за т.нар. социални предприятия - тези, които наистина с дейността си осъществяват социални услуги или наемат хора в неравностойно положение. Ще видим дали 80 към 20, дали 90 към 10", каза още бившият социален министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово
ЕП започна процедура за забрана на европейската партия на „Алтернатива за Германия“
De Beers намали значително цените на диамантите си за стеснения си кръг от купувачи
Спорт в горещините: Всичко, което трябва да знаем, за да тренираме безопасно
Скърцане и почукване под капака: Какво се опитва да ни каже колата?
Рецепта за бърза баница с майонеза
Стресът вреди на мозъка: Симптомите, които не бива да пренебрегваме
18-годишен загина при тежка катастрофа край Павел баня
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 8 юли
Швейцария пречупи Колумбия след дузпи и се класира за 1/4 финалите на Мондиал 2026
Том Брейди сравни обрата на Аржентина със Супербоул
Инфлуенсър разсеял Меси при дузпата (ВИДЕО)
ПО МИНУТИ: Швейцария - Колумбия 4:3, след дузпи
Световната преса във възторг от обрата на Аржентина
5 напитки, които хидратират тялото и намаляват целулита
Таро карта за 8 юли, сряда
Бързи кисели краставички
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
10 интериорни решения за малка всекидневна
Сериалът „Мамник“ получи три награди от международни филмови фестивали
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика