Всеки четвърти медик у нас страда от хипертония. Половината лекари в страната са били жертва на агресия по време на работа.
Изводите са от приключилото преди дни национално проучване на БЛС "Здравни проблеми сред работещото население лекарското съсловие", направено от социологическа агенция "Тренд“.
В проучването, което е първото по рода си от десетилетия, са участвали над 1000 лекари от цялата страна и 1207 от заетите в други сфери, съобщиха от БЛС.
26 на сто от медиците у нас страдат от хипертония, показват резултатите от националното изследване. За сравнение хипертония имат 15% сред работещите в други сектори у нас. Подобна е ситуацията и със заболяванията на щитовидната жлеза. 11% от лекарите имат и други хронични заболявания, докато при работещото население това са само 2%.
Данните показват, че и в двете изследвани групи заболеваемостта има пряка връзка с възрастта. Повече са и медиците, които отговарят, че изпитват психическо изтощение при работа. 47 на сто от тях имат психическа умора, докато това е проблем за 36 на сто от заетите в други сфери. Данните показват още, че лекарите между 40 и 60 години страдат най-много от психическо изтощение, като по-високи са стойностите при жените.
Тревожни са резултатите, свързани с агресията. Оказва се, че всеки втори лекар е бил жертва на вербална агресия по време на работа (48%). За сравнение всички останали професии са се сблъсквали с агресията в много по-малки мащаби (17%).
За физическа агресия споделят 7 на сто от лекарите, като за останалите професии този процент е два пъти по-малък – 3%. Прави впечатление и продължителността на работната седмица. Групата между 40 и 60 годишните работят най-много часове. Лекарите, които работят над 60 часа седмично, са близо 6 пъти повече в сравнение с хората, развиващи се в други професии.
Националното проучване сред лекарите е осъществено от социологическа агенция "Тренд" и е изцяло финансирано от партньорите на БЛС – Pfizer България. Проведено е между 1000 лекари от цялата страна и 1207 работещи в други сфери

БДЖ представи първия от новите влакове "Шкода"
Този път централните банки няма да се притекат на помощ
Как войната в Близкия изток се отразява на доставките на лекарства?
Лагард: Рискът от инфлация сочи в посока нагоре
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Как Съветът за мир на Тръмп скара Гюров и Пеевски - Йотова каза кой ще реши казуса (ВИДЕО)
51-ото НС: Реални резултати или дълбоко нагазване в политическата криза?
Неправилно лечение убива 10-13% от пациентите с инсулт в България
Централна прогноза
"Мяра": Шест партии влизат в парламента, "Прогресивна България" печели убедително изборите
Сано повежда нов протест срещу сметките за ток: Това е геноцид
Лучо каза фаворит ли е ПСЖ срещу Ливърпул в Шампионската лига
Расистки скандал със звезда на Ливърпул
Тудор с добра новина за Тотнъм
След 2 години: Резерва на Ливърпул отново ще играе за „адзурите“
Любопитно! Меси с много изненадващ ход
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас