19-годишният абитуриент от Велико Търново Христо Денев почина от коронавирус след 18 дни лечение в болницата в града. Смъртта му предизвиква въпроси, на които тепърва ще се търсят отговори, с проверка ще се намеси и Медицинския надзор.
Бащата Иван Денев, който е адвокат, заяви, че няма какво да губи и ще търси докрай истината за загубата на детето си.
"За последен го видях на 12 юли, когато беше приет. Каквото и да ми коства психически, ще настоявам за ексхумация", заяви той пред телевизия "7/8".
Според него има нещо сбъркано в лечението на сина му, той показа и епикризата му.
"Такъв млад човек, без никакви странични заболявания, не може да почине от коронавирус. Аз съм тук да го защитя - никога не е пушил, няма наднормено тегло, диабет, нито астма, не е наркоман. Отраснал е в отлична среда, неговата смърт беляза цялата ни голяма рода и така ще бъде до края на живота ни", заяви Денев.
Той допълни, че след смъртта му е бил каран да подписва в болницата документи със стара дата - 21 юли.
"Докато синът ми бе в болница, никой не ми се е обаждал, за да ме информира за състоянието му. Казваше ни се, че не разбираме от медицина и медицинска терминология, че това не се обсъжда с нас, защото не ни касае, че си вършели работата. Това се отнася и за д-р Сибила Маринова, която търсехме като началник на отделението. Никой не ни информира за хода на лечението", каза адвокат Денев.
Според него синът му е бил преодолял коронавируса на 22 юли, носили са му храна - пасирани супи със сламка.
"Смъртноболен човек няма апетит. За мен след този ден е бил лекуван с лекарства, които са били прилагани са му вкарали тежка вторична инфекция и са му сринали имунната система. Вероятно е проведено абсолютно неправилно лечение със забранени и експериментални медикаменти, за които нито сме давали съгласие, нито някой ни е информирал. Убеден съм, че и синът ми не ги е подписвал и ако има подпис не е неговият. Това лесно ще се докаже", каза Денев.
Той показа епикризата, издадена от Отделението по Анестезиология и Интензивно лечение на болница "Д-р Ст. Черкезов", в която е записано, че синът му е приет в добро общо състояние в инфекциозното отделение.
"Бил е лекуван със седем антибиотика, прилаган е и препаратът РоАктемра за ревматоиден артрит и автоимунни заболявания, който е в трета фаза на клинични изпитвания за лечение на COVID-19.
Публикация в авторитетния американски медицински сайт Medscape пък предупреждава, че съществува "риск от сериозни инфекции при пациентите, лекувани с Actemra/RoActemra и че те са изложени на повишен риск от развитие на сериозни инфекции, които могат да доведат до хоспитализация или смърт, съобщава "Труд".
"Има и друга лъжа. Майка му се обадила в петък в 6,24 часа, а той бил починал в 6,20 часа. Няма как лекарят, който уж се е борил за живота му и го е реанимирал, да излезе в 6,20 часа, да си съблече костюма, който се смъква за половин час - това ни обясняваха в болницата през цялото време, и в същото време да стигне за 4 минути до телефона и да говори хладнокръвно за вече настъпилата смърт. За мен той е бил оставен и намерен мъртъв", каза още бащата.
Д-р Стефан Филев, директор на областната болница във Велико Търново, пък се закани да съди бащата за уронване на престижа на болницата.
"Стига с тези глупости, които разпространява бащата на починалото момче! Не е допусната никаква лекарска грешка, медицинският екип и здравното заведение са направили всичко, което е възможно за пациента", каза пред "Труд" Филев.
Запитан откъде е доставен в болницата медикаментът "РоАктемра", с който е лекуван младежът и това експериментално лечение ли е, д-р Филев заяви:
"Аз не участвам в лечебния процес, нито пък вие журналистите сте хората, които трябва да се бъркате в медицинските дейности. Сезирал съм Медицинския надзор, ще дойдат проверяващи и ще установят. Настоявам за цялостна проверка по случая от всички компетентни органи и републикански специалисти. А бащата нека да подаде жалби и тогава пък аз ще заведа дело срещу него за уронване престижа на болницата", закани се д-р Филев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Хороскоп за 31 март: Ден за успехи и нови възможности
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
Преговорите на Шпорите с Де Дзерби прогресират
Босна и Херцеговина – Италия
Косово – Турция
Чехия – Дания
Джъд Тръмп обърна Марк Алън след ужасното начало
Спортът по телевизията днес, 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята