28 209 щяха да са богати пенсионери в България, ако таванът не им отнемаше 6,9 млн. лв. всеки месец.
Според данни от статистическия годишник за пенсиите, публикуван от Националния осигурителен институт, 28 209 пенсионери са ограничени от тавана в размер на 1200 лв. и реално не получават пълната пенсия, която им се полага.
Общо 6,9 млн. лв. спестява всеки месец бюджетът от техните пенсии.
По 50 лв. се пестят от 5404 пенсионери, ако биха взели пълния размер на пенсиите си. От още 4494 пенсии пък спестяването е до 100 лв. на месец.
Всъщност най-много НОИ пести от 989 души, чиято реална пенсия е с над 850 лв. по-висока от тавана от 1200 лв. Общо 1,3 млн. лв. е спестяването от тях.
Противно на твърденията, че бюджетът на НОИ се натоварва най-вече от големите пенсии на военни и полицаи, които се пенсионират и по-рано от останалите, статистиката показва, че само 6754 са бившите офицери, чиито пенсии надхвърлят тавана, като само на 269 от тях са с изчислени пенсии над 2050 лв. месечно.
НОИ плаща и 38 неограничени от тавана пенсии
Такива могат да получават само бивши министър-председатели, президенти и членове на Конституционния съд.
82,8 млн. лв. е годишното спестяване на НОИ от тавана на пенсиите при близо 9,9 млрд. лв. платени по това перо от осигурителния институт през 2019 г. Сумата е 2 пъти по-малка от прогнозираните от НОИ близо 160 млн. лв. годишен разход, ако отпадне таванът на пенсиите. За последно тя бе съобщавана в края на 2018 г., когато социалната комисия на Народното събрание обсъждаше предложения за премахване на тавана и преизчисление на всички пенсии с нов осигурителен доход.
Над 35 млн. лв. се плащат всеки месец, за да се добавя към реалния размер на пенсиите на 606 хил. души, за да могат да получават минималната пенсия. През 2019 г. минималната пенсия бе 219, 43 лв., а през тази стана 250 лв.
При над 439 хил. души всеки месец НОИ додава над 30 лева към реалната пенсия, за да получават минималната, става ясно от публикуваната статистика на осигурителния институтпред, съобщава "24 часа". По това перо са и огромната част от доплащанията за минимална пенсия в размер над 33 млн. лв. месечно.
,
Групата на хората, на които бюджетът доплаща, за да вземат минималните пари за старост, се е увеличил с още около 250 хил. души, откакто сумата е 250 лв.
А ако от началото на следващата година минималната стане 300 лв., както обявиха управляващите, ще трябва да се плащат добавки на още над 290 хил. души. Според данните на НОИ обаче тогава повече от половината от общо 2,1 млн. пенсионери ще получават минимална.
35 458 са хората, на които само през 2019 г. са отпуснати пенсии в минимален размер, тъй като стажът и осигурителните им доходи не са стигали дори за определяне на минималната пенсия, става ясно още от статистиката на НОИ. Това са над 70% от отпуснатите през миналата година пенсии за осигурителен стаж и възраст.
Все повече стават хората, които трябва да чакат да им се отпусне пенсия за старост, защото нямат достатъчно осигурителен стаж, за да вземат по нормалния ред.
8% от пенсионерите, или 127 858 души са с пенсии, отпуснати с недостатъчен стаж
Това е рекордна стойност за последните 19 години, откакто бе приета реформата със сегашната пенсионна система. Увеличението на пенсионерите с недостатъчен стаж спрямо 2008 и 2009 г. пък е двойно, като в тези две години е имало най-малко такива хора.
Спрямо 2015 г., когато бе прието плавното увеличение на изискванията за стаж и възраст, така че през 2037 г. и мъжете и жените да се пенсионират на 65 години и с 40 години осигурителен стаж, увеличението на пенсионерите, които нямат възможност да се пенсионират по нормалния ред, е с близо 40 000 души.
С 10 000 са намалели новоотпуснатите пенсии в рамките на 1 календарна година в сравнение с 2017 г. Тогава е имало 129 660 нови пенсионери, а през 2019 г. са били 119 750. Причината отново е в увеличенията на изискванията за придобиване право на пенсия, обясниха експерти от НОИ.
Намалението на новоотпуснатите пенсии заради общо заболяване, тоест със свидетелство от ТЕЛК, е под 5000 за същия двугодишен период. Според данните на НОИ 34% от отпуснатите през миналата година нови пенсии са инвалидни.
214 129 продължават да работят, 10% от тях са охранители
214 129 или над 10% от всички пенсионери продължават да работят и след като се пенсионират, показват данните от статистическия годишник на Националния осигурителен институт за 2019 г. За последната година броят на работещите пенсионери се е увеличил с над 16 хил. души.
Охранител е най-популярната професия за пенсионерите, показват още данните от годишника. Като такива са се осигурявали над 21 хил. души. Тази професия е популярна за бивши военни и полицаи, които се пенсионират рано и продължават да имат право на лично оръжие.
Следващата по популярност сред пенсионерите професия е продавач - като такива са се осигурявали над 16 хил. души през 2019 г.
Над 7 хил. пък са шофьорите пенсионери, 5801 са пенсионираните лекари, медицински сестри и акушерки, които продължават да работят.
В бюджетния сектор пък има общо 45 хил. работещи пенсионери, като тук влизат чиновници, учители и пр.
Земеделието и миньорството са сред най-непопулярните за пенсионерите професии.
Пенсионерите имат право на преизчисление и увеличение на парите си, ако продължат да работят и след датата на пенсионирането си и внасят осигурителни вноски. Това е и причината броят на работещите възрастни непрекъснато да нараства.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Tesla ще направи от Мъск ... трилионер
Волатилност обхвана Уолстрийт заради охлаждането на пазара на труда в САЩ
Бразилия се възползва от интереса на инвеститорите и атакува дълговите пазари
Arm даде смела прогноза, подкрепена от скока в търсенето на AI
Краят на кризата с федералното финансиране в САЩ още не се вижда
ЕК пренаписва ESG правилата за мениджърите на активи
Облачен петък с валежи от мокър сняг в планините
От пица в петък до почивка в неделя: Формулата за по-спокоен дом
Шест жертви в катастрофа след гонка с полицията в Бургас
Рецепта за кексчета с тиква и канела
Японски техники за подобряване на ума и паметта
Ботев Пловдив търси първа домакинска победа за сезона
Ботев Пловдив - Добруджа
Спартак Варна - Септември
Спортът по телевизията днес, 7 ноември
Мачовете по телевизията днес, 7 ноември
От Макларън: По-добре да загубим титлата, отколкото да фаворизираме пилот
Нумерологична прогноза за 7 ноември
Таро карта за 7 ноември, петък
Дневен хороскоп за 7 ноември, петък
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
Вино за повод: Кои са най-добрите червени вина за подарък?
7 ясни знака, че тялото ви е изтощено
Влак ще свързва София със Скопие
Радев удостои посланика на Япония с орден
Зеленски и Желязков проведоха телефонен разговор
11 футболисти са номинирани за "Играч на годината" на ФИФА
Шофьор блъсна две пешеходки в София
Изграждат образователен център по морско обучение във Варна
Японската орбитална мисия Akatsuki окончателно замлъкна
Нова боя за покриви отразява 97% от слънчевата светлина
Опровергана е една от основните теории за строежа на Вселената
Blue Origin обяви дата за втория полет на ракетата New Glenn
Очевидци твърдят, че зелено на цвят НЛО e прелетяло над Китай
На Земята започнаха силни магнитни бури