IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Пенсиите на работещите пенсионери скочиха средно с по 8, 80 лв.

Над 240 хиляди пенсии преизчисли служебно НОИ

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Средно с 8 лева и 80 стотинки са увеличени пенсиите на работещите пенсионери, след като през април Националният осигурителен институт направи служебно преизчисление, на базата на допълнително натрупания стаж.

Над 240 хиляди пенсии преизчисли служебно НОИ, като за някои хора е добавен допълнителен стаж от шест или осем години, а на близо четири хиляди  - от десет години. Това са така наречените предимно млади пенсионери първа и втора категория и тези от армията и МВР.

Между 10 и 15 лева са нараснали пенсиите на 11 процента от работещите пенсионери. Увеличение между 5 и 10 лева са получили 23 на сто и най много – 50% от актуализираните пенсии получават между 1 стотинка и пет лева увеличение, допълва БНР.

Реално обаче 52 хиляди работещи пенсионери, въпреки нарастването на действителния размер, нямат промяна в изплащания. Причината е, че той е приравнен на минималния - същото важи и за 6 800 пенсионери, които са достигнали максимален размер („таван“) на пенсиите - те не могат да получат реалното увеличение.

През следващите години извънредната мярка на служебното преизчисляване ще стане постоянно действаща. Хората
няма да подават заявления за зачитане на допълнителен осигурителен стаж.

Данните са от публикувания днес брой трети на информационния бюлетин на НОИ.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата