11.47% е смъртността от COVID-19 сред пациентите в болниците у нас за първите шест месеца на пандемията. Това показва анализ на "Индекс на болниците", за който са използвани данни на Министерството на здравеопазването.
От началото на пандемията през март тази година до 1 септември в страната са били хоспитализирани 5340 души с COVID-19, починали от тях са 613 или 11.47%, показват официалните данни.Пациентите са били приети в 102 лечебни заведения. Основната част от тях обаче са лекувани в големите държавни болници и областните болници.
Най-много пациенти са преминали през Пирогов (324), „Св. Анна“ в София (228), „Св. Марина“ във Варна (266), „Св. Георги“ в Пловдив (273). МБАЛ „Д-р Ив. Селимински“ в Сливен (222). Над 100 пациента за шестте месеца с КОВИД е имало общо в 16 болници, като всички са държавни и общински. Значително по-малко участие в лечението на пациентите са взели частните болници. Само в една от тях пациентите за шестте месеца са били над 50, а в пет – болните с коронавирус са били над 40.
Въпреки че средната смъртност за шестте месеца до 1 септември е била 11.47%, тя е варирала от 0 до 100 процента в отделните лечебни заведения. Граничните стойности се дължат най-вече на спорадични случаи, при които в лечебните заведения са попадали един-двама пациенти с COVID-19. Очаквано смъртността е била по-висока в болниците, където приоритетно се лекуват пациенти с COVID-19. В университетските центрове, където се пращат най-тежките случаи този показател за шестте месеца надвишава 17%. В отделни областни лечебни заведения обаче той достига дори до 25%.
Въпреки че няма пълна съотносимост на смъртността от COVID-19 в болниците за изминалия период с други държави, аналогични данни има за Германия и Англия.
Според проучване, публикувано в медицинското списание „Лансет“ през юли, смъртността в 920 германски болници е била 22%. То е проведено между 26 февруари и 19 април, като обхваща 10 021 хоспитализирани пациенти с COVID-19, от които 2229 са починали.
Подобни са резултатите и за Англия. Според официалната система за наблюдение на пандемията в Обединеното Кралство от 22 март до 9 октомври в болниците в Англия са били хоспитализирани 123 553 души с коронавирус, а броят на починалите е приблизително 30 000. Това означава, че смъртността там е била около 24%.
Според здравните специалисти в световен мащаб засега е рано да се кажат какви са причините за различните стойности както на заболеваемостта от COVID-19, така и на изхода от болестта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
БАБХ ще унищожи почти 6 тона храни с изтекъл срок и нарушения в Димитровград
МТСП сигнализира за схеми за гласове и следи изборната честност
Смърт след бой между две компании в Слънчев бряг
Последен шанс: 5% данъчна отстъпка до 31 март 2026
Приключението Виетнам с дъх на комунизъм: Евтина екзотика сред усмихнати хора
Николай Денков: България трябва да е част от европейските решения
Стоичков към Балъков: Добре дошъл в клуба, приятелю! + СНИМКИ
Факторът Васил! Босна има най-добрият вратар дузпаджия
На юбилея си: Балъков разкри какво води към успеха + ВИДЕО
Италия не можа да стигне в Босна заради сняг
Удар за Барса! Травмата на Рафиня е сериозна
50 000 индонезийци ще създават ад за България
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Русия с провокация: Планира да спре износа на бензин
Гюров: Искаме да спрем поскъпването за българските потребители
Янкулов: Няма абсолютно никакъв проблем с легитимността на Гюров
48 годишен мъж от Св. Влас почина след сбиване в Слънчев бряг
Ново поскъпване на зеленчуците и основните хранителни продукти
Да помогнем на Валя от Варна, която е затворник в собствения си дом
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите