В декларация БЛС поиска да се разкрият повече денонощни аптеки.
С изострено внимание и безпокойство БЛС следи усложняващата се обстановка у нас: не само заради темповете, с които епидемията се разраства, но и заради ситуацията, в която от една страна са поставени медиците и цялата здравна система, а от друга българският пациент.
В подобна неравностойна битка е от изключителна важност всички ресурси на системата у нас да дадат своя принос за справяне с кризата.
В тази връзка БЛС споделя тревогата на председателя на Българския фармацевтичен съюз – проф. Асена Сербезова във връзка с ограничената възможност за изпълнение на спешни рецепти и “невъзможността граждани да могат да влязат в аптека през 50% от нейното работно време.
БЛС е категоричен, че в интерес на българските граждани е в най-кратки срокове да бъдат направени нормативни промени, които да регламентират осигуряването на 24-часов достъп до фармацевтични услуги. Денонощните аптеки в България са около 30 на брой или около 1% от всички действащи аптеки в страната. Денонощни аптеки изобщо липсват в региони като Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище. В същото време България е сред първите страни в ЕС по брой аптеки на глава от населението.
В условията на пандемия, а и не само, това е недопустимо, смятат медеците.
"През последните месеци всички наблюдаваме как за дни се преструктурират болници, в борбата с пандемията влязоха и ДКЦ-тата, свидетели сме на нечовешкото натоварване на общопрактикуващите лекари. Сега е моментът и фармацевтичната помощ да включи всичките си ресурси в борбата с пандемията и да помогне на българския пациент, осигурявайки 24 – часов достъп. Още веднъж заявяваме, че в началните стадии на болестта, при 90% от случаите, не е необходимо да бъдат приемани лекарства, за които трябва рецепта. От особено значение да бъдат взети в самото начало витамини, минерали, антипиретици и др., а за да се случи това е необходимо гражданите да имат сигурен и бърз достъп до медикаменти, за които не е нужна рецепта 24 часа в денонощието.Затова, по примера на голяма част от високоразвитите държави, БЛС предлага още: Медикаментите без лекарско предписание да се предоставят за продажба и в хранителните вериги, денонощните магазини и други търговски обекти с непрекъснат цикъл на работа", посочват от БЛС.
"И не на последно място: След като складовете за лекарства на едро, вносителите и притежателите на разрешителни за употреба многократно заявиха, че няма недостиг на медикаменти, призоваваме аптечната мрежа в най-кратки срокове да поеме своята отговорност за навременно осигуряване на необходимите лекарства в аптеките на територията на страната", искат още медиците.

Ръстът в запасите на САЩ тласка цената на петрола надолу*
Правителственият самолет "Фалкон" ще бъде продаден на търг - струва скъпо, лети малко
Списъкът с кандидати за активите на „Лукойл“ се разширява с Exxon и Abu Dhabi National Oil Company
Следващият умен ход на AI може да бъде премахването на чатботовете
Западът увеличава помощта си в критичен за Володимир Зеленски момент
Моделът на Китай: глобална доминация за сметка на развиващите се икономики
Петима туристи загинаха при снежна буря в Чили
Български съдия влезе в Трибунала на ООН по споровете
Два от домакините на Мондиал 2026 бият, а третият падна
Ботев Пд ще има нов спортен директор
Ясни са 42 отбора от участниците на Мондиал 2026
Кюрасао стана най-малката държава, класирала се на Мондиал 2026
Капитанът на ЦСКА с култов коментар за Вечното дерби с Левски
Много силен коз! ЦСКА намери как да съблазни ключов футболист
Зоотрополис 2 изправя Джуди и Ник пред най-голямото им приключение от 28 ноември в кината
15 фактора, отслабващи имунитета ни
Дневен хороскоп за 19 ноември, сряда
Колко още остава до Коледа?
Любимите пухкави палачинки на Ева Лонгория
Протеинови барчета с овес и ядки
Премахват "Замакът" от "Еврокарето" във Варна
С какви мерки държавата ще бори демографската криза?
Проблем: Магазините рязко спряха да приемат жълти стотинки
Продават на търг правителственият самолет „Фалкон“, нямало смисъл да го поддържат
САЩ и Русия работят върху нов мирен план за Украйна
Спецакция в затвора във Варна: Откриха таблетки с неустановено съдържание, игли и спринцовки
Колко близо сме до глобален квантов интернет?
Нова невробиологична теория не успява да обясни преживяванията близо до смъртта
Какво убива животните в океана
Откриха следи от живот на Земята, по-стари от 3,3 млрд. години
Дефицит на две вещества може да доведе до развитието на зрително увреждане
Франция ще тества в орбита спасителен скафандър за бъдещ пилотиран кораб