Тази седмицата стана ясно, че държавата ще компенсира служителите на затворени обекти с 24 лева на ден. Адекватна и навременна ли е мярката, кой и как ще може да се възползва от нея? Темата коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
"Видяхме какво се случи през второто тримесечие, в резултат на първата вълна и затварянето на много бизнеси. Налице е спад от -8.5% на брутния вътрешен продукт. Такъв не сме имали през това столетие. Имаше по-голям само през 90-те години. Не би следвало да се допусне отново подобен срив", коментира Велев пред Нова ТВ.
Председателят на АИКБ посочи още, че икономиката е започнала да се възстановява през третото тримесечие на годината и спадът е достигнал 5%.
"Очакваше се четвъртото тримесечие да продължи пътят на възстановяване. Грешка ще е, ако не се компенсират затворените бизнеси и то веднага, а не както след първата вълна - още не са компенсирани бизнесите. От обявените 1 млрд. лева са достигнали само 173 млн. за микропредприятията, за малките мярката все още не е стартирала. Парите ще бъдат отклонени и изобщо няма да стартира. За средните предприятия - не е започнало компенсиране на загубите от април и май", заяви още той.
Велев коментира и анонсираната от вицепремиера Томислав Дончев мярка, която се отнася за затварящите бизнеси.
"От това, което чуваме, там ще се допуснат три грешки. Всички работодателски организации настояваме да не стартира такава мярка, без да бъде обсъдена. Една от тези грешки ще е от къде ще се вземат парите. Идеята е да се пренасочат обещани средства за малките предприятия и да се дадат на други. Източникът не трябва да е програма "Конкурентоспособност", а бюджетът, защото пари има. В затворените бизнеси хората ще получават 50% от доходите си, а бюджетната сфера - 140%. Къде е справедливостта? Втората грешка е кой ще администрира тези плащания. А третата - на кого по колко", допълни той.
Относно най-новата мярка "Запази ме", насочена към служителите, които работят във временно затворени предприятия, Велев обясни, че 24 лева ще получат хората на трудов договор, а тези на непълно работно време - 12 лева. Кандидатстването ще може да започне от понеделник.
"Това за нас е крайно недостатъчно. АИКБ, заедно с КНСБ, внесе законопроект за това как да изглежда компенсацията за принудителния престой не по вина на работодателя. В европейските страни доходът се компенсира между 60 и 90%. Ние сме предложили 80%, без да се очаква да се заплаща до 100%. Възможно е, защото парите ги има", добави председателят на АИКБ.
Велев смята, че трябва да се компенсират и предприятията. Според него запазването само на хората не е достатъчно.
"ЕК позволи да се компенсират до 90% от разходите на малките и микропредприятията", заяви той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Кризата в Близкия изток хвърля сянка върху веригата на доставки при автомобилите
BYD: България е ключов пазар в дългосрочната ни стратегия
Украйна и Саудитска Арабия се разбраха за сътрудничество в отбраната и инвестиции
Правителството обяви мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
"Директно" става мост между гражданите и политиците преди изборите
Централна емисия
Мехмед Дикме: Народът е отвратен от политиците - гражданите виждат спекулата, корупцията
Калфин: България е в началото на много тежка ценова криза
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Везенков проговори за отношението си към легендарен треньор
ЦСКА не остави шансове на Берое и е на полуфинал срещу Левски
Испания – Сърбия
Селекционерът на Сенегал преди спаринга с Франция: Знаем, че сме африкански шампиони
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
91 процента от левовете вече са изтеглени от БНБ
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури