Традиционният Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия ще бъде отслужен утре пред Паметника на Незнайния воин. Ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Ритуалът ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, съобщиха от Министерството на отбраната.Водосвет ще бъде отслужен на знамената-светини на Шести пехотен Търновски полк, Тридесети пехотен Шейновски полк, Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, Тринадесети пехотен Рилски полк, Двадесет и пети Драгомански полк, Петнадесети пехотен Ломски полк, Двадесет и четвърти пехотен Черноморски полк и щандарта на Първи конен полк, както и на бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия „Г. С. Раковски“, военните формирования 44510 – София, 22320 – Божурище, 28 860 – Горна Малина, 42600 – Мусачево, 24900 - Враждебна.
За първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон I преди битката при Ахелой през 917 година. До падането на България под османско владичество преди всяка битка, която води българската войска, се извършва водосвет.
След Освобождението тази традиция е възстановена от първия военен министър на Княжество България Пьотр Дмитриевич Паренсов и продължава до 1946 г.
След демократичните промени у нас ритуалът Водосвет на бойните знамена и флагове е възстановен през 1993 г. Оттогава, всяка година на 6-ти януари - Богоявление, във всички гарнизони в страната, най-висшият йерарх на Българската православна църква в епархията, след прочитане на молитвата „За успех на народа”, ръси със светена вода за здраве и успехи представителни части на Българската армия и нейните бойни знамена.
Богоявленски ритуали във всички гарнизони и отбелязване на 173-ата годишнина от рождението на Христо Ботев ще се проведат в условията на противоепидемични мерки.
Представителните знаменни групи ще са със символична численост. В знак на преклонение пред паметниците на Христо Ботев в различни населени места военнослужещи ще поднесат венци.
Военнослужещи от Сухопътните войски ще участват в Богоявленския водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената - светини на Българската армия в градовете Карлово, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Асеновград, Смолян, Белене и Пловдив. В Калофер, родното място на Христо Ботев, военнослужещи и духовият оркестър на 61-ва механизирана бригада – Карлово от състава на Сухопътните войски ще отбележат годишнината от рождението на Христо Ботев.
В Стара Загора военнослужещи от състава на 2-ра механизирана бригада ще присъстват на богоявленския водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство митрополит Киприан, и ще положат венци пред паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк "Митрополит Методи Кусев".
В Благоевград представителни подразделения от състава на Бригадно командване ще участват в богоявленския водосвет и ще отбележат годишнината от рождението на Ботев с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника му на площад „Народни будители”.
В Шумен, Сливен, Хасково и Мусачево богоявленските ритуали ще се проведат в районите на военните формирования.
Във Варна водосветът и благославянето на частите и техните бойни знамена ще се състои в Пункта за базиране. Ще участват представителни части от Варненския гарнизон и Представителният духов оркестър на Военноморските сили. Ще бъдат благословени бойните знамена на Пункт за базиране Варна, ВВМУ ”Н. Й. Вапцаров”, военните формирования 26 800, 36 940 и 38 010. В Бургас водосветът ще се състои на площада пред храм „Св.св. Кирил и Методий” с участието на представителни части от бургаски гарнизон. В двата града пред паметниците на поета–революционер Христо Ботев ще бъдат поднесени венци и цветя с участието на военнослужещи от ВМС.
В Пловдив водосветът на бойните знамена ще бъде отслужен пред катедралния храм „Успение Богородично“ в присъствието на представителни военни подразделения от гарнизона. По-късно ще се състои и ритуалът пред паметника на Христо Ботев с участие на Представителния духов оркестър на ВВС, военнослужещи от 91-ви батальон за обща поддръжка.
В Кърджали в богоявленския ритуал ще участват военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции.
В Ямбол ритуалът по благославяне на бойните знамена на всички формирования от гарнизона ще се състои във военното формирование 26 030 – Безмер.
В Плевен пред Мавзолея костница „Св. Георги Победоносец“ ще бъдат осветени бойните знамена на ВВВУ „Г. Бенковски“, Единния център за начална подготовка, Военновъздушната учебна база и военно-патриотични организации.
Във Велико Търново Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи тържествен водосвет в храм “Свети Седмочисленици” на Националния военен университет „Васил Левски”. На ритуалния плац на университета ще се проведе ритуалът по благославяне на частите и техните бойни знамена. Венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в града ще бъдат поднесени от курсанти от НВУ.
В София пред бюст-паметника на поета в Борисовата градина ще има венценосци и ще бъдат положени венци от името на министъра на отбраната и началника на отбраната (между 13.00 - 14.00 ч.).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век