76 години след Кървавата Коледа за българите в Македония продължава да има неясноти колко са загиналите след репресиите.
"Няма статистика за избитите, което до голяма степен се дължи на дългогодишната българска незаинтересованост към тази проблематика. Тъй като е факт, че когато започват тези репресии - някои ръководители на тогавашната Република Македония и са с пробългарски позиции, информират българското държавно ръководство за това, което става, но до 48-ма година е период на мълчание от страна на България. Това насърчава тези репресии", каза доц. Спас Ташев от БАН в студиото на "Денят ON AIR".
Той подчерта, че в наши дни се приема, че около 23 000 са избитите, като това са изчисления на Веселин Ангелов.
"Срещал съм ги и в някои западни издания. Говори се и за 130 000 репресирани. Не мога да кажа до колко тази бройка е точна, но като цяло съм попадал на данни, които показват, че 60% от населението е репресирано", коментира още доц. Ташев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му това надхвърля Сталинските репресии.
"Сталин беше световно известен диктатор, докато Тито бе един малък диктатор, който лавираше между двете световни системи през този период. Поради което успя да прикрие своите престъпления за известно време, но в един момент нещата се променят. Данните излязоха наяве, а неговата Югославия изгуби своето значение", допълни доц. Спас Ташев.
Той е категоричен, че има от какво да се научим от нашето бездействие.
Кървавата Коледа
При политическите репресии през януари 1945 г. са ликвидирани или малтретирани без съд или присъда хора с изявено българско самосъзнание. Жестокостите, извършени от комунистическите власти, започват на 7 януари - християнския празник Коледа по стар стил.
По нареждане на маршал Тито са погубени 1200 българи, списъците за които са подготвени от Лазар Колишевски. Целта е била да се заличи българското самосъзнание и да се ускори процесът на македонизация на населението. Край Охридското и Преспанското езеро, в планината Галичица край село Отешево са избити много българи, а телата са хвърляни в Преспанското езеро. Във Велес телата са закопани зад черквата „Свети Спас“ и край Пуста кула.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Централна емисия
"Добруджа" стигна до 2:2 срещу "Левски" с шедьовър в края
Симеон Миланов за войната в Персийския залив: Въпросът е кой ще издържи по-дълго
Централна емисия
Рецепта за супа с коприва
Ясен Петров: Вълшебна точка, дано Левски стане шампион
Веласкес се ядоса, обяви защо Левски се издъни
ВИДЕО: Атлетико Мадрид – Барселона
ВИДЕО: Берое – ЦСКА
Титуляр на Левски аут за Вечното дерби с ЦСКА?
ВИДЕО: Черно море – Славия
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
3I/ATLAS, който нахлу в Слънчевата система, се оказа по-стар от Слънцето и Земята
Какво ще е времето през следващата седмица?
Тръмп с нови заплахи: Отворете проклетия проток, вие луди копелета, или ще живеете в ада
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация