Колекторски фирми у нас подвеждат длъжниците. Сигналът за това е на Асоциацията за защита на потребителите, сезиран е и обмудсманът.
Фирми за събиране на дългове подвеждат длъжници да подписват споразумение за признаване на дълг, което ще им донесе финансови облекчения.
Хората обаче не са предупреждавани, че с това подписване 10-годишната давност, която е в сила за парични вземания от физически лица, започва да тече отначало, предаде БНТ.
От Асоциацията за защита на потребителите твърдят, че това е честа практика.
"Това става по много подъл начин. Просто ги убеждават, че ако подпишете само днес и само сега, вашият дълг може да намалее. В много случаи потребителите плащат дълга си, без да имат съдебно решение", заяви председателят на Асоциацията Пейо Майорски.
Мъж от Благоевградско, който пожела анонимност, разказа по телефона и за друга практика на колекторските фирми. В неговия случай, който не е единичен в областта, те освен главницата на дълга са събирали и лихвите.
Често банките, за да си върнат парите, се отказват от лихвите. Колекторски компании обаче, щом изкупят необслужваните кредити, искат от длъжниците цялата сума заедно с лихвите.
А това, че потърпевшите отказват да застанат пред камера, от Асоциацията обясниха по следния начин. "Повечето хора се страхуват от физическа разправа. Те са от малки населени места и там хората се познават добре. Другата причина е, че голяма част от хората, изпаднали в несъстоятелност или неплатежоспособност, се притесняват да се разкрият, за да не бъдат критикувани от своите близки", допълни Майорски.
От потребителската Асоциация ще сезират за злоупотребите Комисията за защита на потребителите.
"С получаването на сигнала ще извършим проверка. Потребителите трябва да бъдат много внимателни, когато подписват такива документи и друг важен съвет - ако нямат документи, а биват търсени от колекторска фирма, нека да изискват писмена кореспонденция, не само разговор по телефона. Много често по телефона се говори едно, а след това документите, които се подписват, са други", обясни Игнат Арсенов от Комисията за защита на потребителите.
БНТ потърси позицията и на Асоциацията на колекторските агенции в България. От там обаче отказаха коментар, без да посочват каквито и да е мотиви за това.
Как да се урегулира дейността на колекторските фирми и тя да стане напълно ясна за потребителите? Според експерти начинът за това е да се изработи закон, който да изисква регистрация на всички компании, които събират дългове, като се провежда точен мониторинг на дейността им.

Иновациите и ивестициите са пътят към успеха на финансовите лидери през 2026 г.
Кафе капсули Долче Густо: как да изберете перфектния вкус за вашата кафе машина
Петролът поевтинява, Ирак подписа споразумение за износ по тръбопровод с Кюрдистан*
Иран удари Тел Авив с касетъчни бомби в отговор на убийството на Али Лариджани
Нараства интересът към тракторите за косене при поддръжката на големи зелени площи
Електрическите автомобили са спестили до 2,3 млн барела петрол на ден през 2025 г.
Защо огладняваме бързо и как да спрем този процес?
Гюров: Гласувайте на изборите, това е най-силната защита срещу купения вот
Как ескалацията в Близкия изток блокира въздушния трафик по света
Избори 2026: Министър Шарков проведе ключова среща с Мисията на ОССЕ/СДИПЧ
Мъж влачи пребито куче по асфалта и заплаши свидетел с убийство
Треньор на Лудогорец създаде фирма за... треньори
Търсят ли нов човек? ЦСКА реши за Занев
От Аталанта: Байерн ни размаза, но сега гоним перфектния мач
Артета: Арсенал имаше нужда от магията на Езе
Пеп след 1:5 от Реал: Всички искат да ме уволнят!
Лапорта смаза конкуренцията като световен шампион по бокс
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие
Служебно: Отнеха трофея на Сенегал, а Мароко официално бе обявен за шампион на Африка по футбол
Труп изплава край Кораборемонтния завод във Варна
Виц на деня - 6 март
Днес отбелязваме Световния ден на мозъка
Мачовете по ТВ днес (18 март)
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята