В Плевенска област се увеличава броят на хоспитализираните с Covid-19. Всички лечебни заведения ще увеличат леглата в Covid отделенията с 20 процента, съобщи здравният министър Костадин Ангелов след обиколка в болниците в областния град.
Здравният министър, чиято работна среща съвпадна днес с протести представители на бизнеса, коментира защо са затворени.
"Много често ни обвиняват, че като имаме електронно обучение на учениците, децата отиват в моловете. Нека да видим какво ще се случи следващата седмица-две, за да преценим как ще продължат мерките. Аз мисля, че много бързо ще излезем от тях. Нека хората, които изразяват мнението си по този начин, съвсем разбираемо е тяхното недоволство, но целта, която ни води и която преследваме, е запазването на максимално голям брой човешки животи“, каза той, цитиран от БНР.
На въпрос дали ще бъдат подпомогнати хората, чийто бизнес е спрян със заповед на РЗИ, Костадин Ангелов отговори: „Това предстои да бъде обсъдено на национално ниво. Това са социални и икономически мерки. От мен се иска да пазя живота и здравето на хората. Ще направя всичко, което е по моите сили като министър на здравеопазването, тези хора да получат обезщетенията си. Разбира се, ако законът го позволява“.
На въпрос за прогноза колко ще продължи "новата вълна", министърът каза, че не може да даде математическа прогноза. "Като лекар не мога да лъжа. Знаем какво трябва да правим, това, което мен ме радва е, че няма напрежение сред лекарите, каквото беше през октомври - ноември, всички са спокойни, всички имат достатъчно медикаменти. Най-важното ни оръжие е ваксината. Един апел - намираме се в много тежка ситуация - нека не се разпространяват неверни твърдения или непроверени данни за ваксините, защото това разколебава хората", заключи министър Ангелов.
Той посочи, че в Плевен ще бъдат увеличени болничните легла - интензивните с 11, и на всички лечебни заведения - 14 на брой, ще увеличат средно с 21 процента - общо 521. По думите му ваксинирането в областта е с изключително добри темпове.
По-рано днес към сградата на РЗИ в Плевен полетяха пасти, торти и еклери от продукцията на затворените заведения в един от моловете.
Протест срещу заповедта на инспекцията събра представители на различни бизнеси – като молове и фитнеси, които няма да работят до 1 април в изпълнение на новите Covid мерки.
На протеста МВР задържа мъж на 34 години, който хвърлял еклери по сградата на инспекцията, снети са му обяснения след което е освободен, потвърдиха от полицията.
Директорът на РЗИ д-р Илиян Минчев каза, че на 26 март в Плевен отново ще има заседание на Областния кризисен щаб, дотогава мерките ще останат непроменени.
В Плевен Covid ваксинацията върви с добро темпо, констатира още днес министърът на здравеопазването. Той увери, че няма никакви проблеми с ваксината „Астра Зенека“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
ЦИК е решила да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април
ЕС проучва създаването на западен стоманодобивен съюз със САЩ и Великобритания
Украйна и Катар са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Силна буря с градушка и дъжд порази Крумовград
Саграда Фамилия е завършена и става най-високият християнски храм
Централна прогноза
Силен вятър и сняг оставиха хиляди без ток на Балканите
Доброволци почистиха "Люлин" и събраха над 50 тона боклук
Вили Вуцов: Турнето в Индонезия е най-голямата глупост! + ВИДЕО
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Няма връщане назад! Ливърпул реши за Слот
Левски изпуска головата си машина?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Порой близо до Шумен, въведоха временна организация на движението
493 секции в 55 държави за изборите
Варненецът Иван Иванов е на финал в Испания
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите