Действието на мярката за запазване на заетостта, известна като 60/40, да се удължи до 31 май 2021 г., обсъдиха социалните партньори на извънредно онлайн заседание.
Средства ще продължат да се изплащат за работници и служители, които през периода от 13 март до 31 декември 2020 г. са работили на непълно работно време, ползвали са отпуск на основание чл. 173а от Кодекса на труда или работата им е била преустановена поради въведени временни ограничения на дейността. Работниците и служителите следва да са били в трудово правоотношение с работодателя преди 1 октомври 2020 г.И през допълнителния период на прилагане на мярката размерът на подкрепата от държавата ще е в размер на 60 на сто от осигурителния доход и от дължимите от работодателя осигурителни вноски за месец октомври 2020 г. Допълнителният финансов ресурс за удължаване на мярка е в размер на 147 млн. лева, с които се очаква да бъдат запазени около 100 хиляди работни места, съобщиха от правителствената пресслужба
След промяната на Постановлението за изплащане на средства ще могат да кандидатстват работодатели, доказали спад на приходите от продажби през месеца, предхождащ месеца на кандидатстване, с не по-малко от 20 на сто спрямо усреднените приходи за 2019 г.
До 15 април 2021 г. работодателите ще могат да подават заявления за изплащане на средства за периода от 1 януари до 31 март 2021 г. Заявленията ще се разглеждат и финансират по досегашния ред.
Социалните партньори не са постигнали единодушна подкрепа по проекта на Постановление.
Правителството и социалните партньори са обсъдили и промени в реда за изплащане на компенсации на работници и служители, осигурени в икономически дейности, за които са наложени от държавен орган временни ограничения за осъществяването им в периода на обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка.
С тях се предвижда лицата да имат право на компенсация за не повече от 60 дни за 2020 г. и не повече от 90 дни за 2021 г., в които са ползвали неплатен отпуск във връзка с наложени ограничения за осъществяване на дейността, за която са наети, с акт на държавен орган.
Увеличава се срокът за допустимост, който вече ще бъде не по-късно от 30 юни 2021 г. Допълнителният финансовият ресурс за обезпечаване на мярката е в размер на 24,6 млн. лева и се очаква да достигне до 33 хиляди заети лица.
Финансовите средства, необходими по мярката са осигурени от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ чрез финансовия механизъм REACT-EU. Запазват се условията и редът за кандидатстване и получаване на финансовата подкрепа.
Социалните партньори не са постигнали единодушие по проекта на Постановление.
НСТС е провел и избор на ротационни зам.-председатели - от организациите на работниците и служителите е избран Димитър Манолов - президент на КТ "Подкрепа", а от квотата на работодателските организации Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Вместо "демилитаризация" оръжията на Киев стават повече, Тръмп не е звънял на Путин
Какво се случва при експлозия на танкер за втечнен газ?
Германската индустрия търси спасение на външните пазари
Кадър на деня за 9 юли
OpenAI представи нов AI агент за по-широк спектър от сложни задачи
Американските борсови индекси записаха повишения, петролът поевтиня
СЗО: Случаите на рак ще се увеличат с близо 67% до 2050 г.
6 китайски зодии ще привлекат огромен късмет на 11 юли 2026 г.
Депутатите гласуват бюджетите на ДОО и НЗОК на първо четене в зала
Кюстендилеца избухна след победата на ЦСКА в Европа: Ето какво каза
"Уимбълдън" раздава рекордните 64,2 млн. паунда през 2026 г., шампионите ще приберат по 3,6 млн + ВИДЕО
Агентът на Майкон го обяви за звезда след силния мач на Левски срещу Борац
Левски задържа Кристиан Макун, трансферът в Самсунспор се отлага
Кога ЦСКА се завръща на „Българска армия“? Новият стадион няма да е готов преди средата на август
Трансферът на Левски, който накара Веласкес да забрави принципите си
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Мързелив коблер с горски плодове
Таро карта за 10 юли, петък
Дневен хороскоп за 10 юли, петък
Как да носите дънки, без визията ви да е прекалено ежедневна
Един началник на клиника в болница във Варна получава 77 000 евро за февруари т.г., а друг - 1000 евро
Издирването на 11-годишната Наталия и Асен продължава с претърсване на гори
Коцев: Издадох заповед за спиране на изсичането на дърветата в кв. „Чайка“
Рашков за Невзоров: Част от информацията за намесата на чужди посолства се потвърди
Виц на деня - 10 юли
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород