Емигрантите изпращат все по-малко пари на близките си в България. През първите два месеца на годината българските емигранти в чужбина са изпратили общо 24,8 млн. евро. За същия период на миналата година сме получили от българите зад граница 198,2 млн. евро.
Спадът на получените средства от емигрантите е точно осем пъти. Причината за това е кризата в целия свят.
Много българи зад граница загубиха работата си и вече не могат да изпращат пари на роднините си. Други пък заради по-строгите ограничителни мерки в останалите страни от ЕС, предпочетоха да се върнат по родните си места, пише "Труд".
Част от тях, които могат да работят дистанционно, продължават да изкарват пари от чуждестранни работодатели. Но получават заплатите си директно в България и БНБ не отчита сумите като средства от емигранти.
Тенденцията за намаляване на изпращаните от емигранти суми започна веднага след обявяване на извънредното положение през март миналата година. Преди пандемията всеки месец в страната влизаха около 100 млн. евро от емигранти. През март миналата година тази сума намаля до 40 млн. евро, а през април - до 14,2 млн. евро. През следващите месеци имаше леки колебания в размера на изпращаните суми. Но от ноември 2020 г. насам, изпращаните от емигрантите пари намаляха до 11-12 млн. евро на месец.
От обявяване на извънредното положение през 2020 г. досега вече мина една година. За този период изпратените от емигрантите пари са само 160 млн. евро. Това е по-малко от сумите, които преди Covid-19, получавахме само за два месеца. За сравнение за 12-те месеца преди обявяване на извънредното положение получените от емигрантите пари са 1,23 млрд. евро.
Преди пандемията парите от емигрантите бяха повече от преките чужди инвестиции в страната. Но това вече не е така. Преките чужди инвестиции са намалели с 57% и за първите два месеца на годината са в размер на 98,6 млн. евро. Това е близо четири пъти повече от изпратените от емигранти пари.

САЩ разширяват санкциите си срещу Куба
Dow Jones изтри над 700 пункта в четвъртък
Разходите по държавните заеми в Европа растат, но какво означава това за домакинствата?
Инвестициите в бизнес имоти в ЦИЕ достигат почти 6 млрд. евро през първото полугодие
JD Sports снижи прогнозите си, тъй като потребителите харчат по-малко за маратонки
Очаквани данъчни промени в Китай охлаждат разходите на богатите купувачи за луксозни стоки
Времето днес, 21 август: Опасни горещини и до 42-градусови температури
Поверия, забрани и традиции за празника на 21 август
Хороскоп за 21 август 2026 г.: Добри новини за Овните и Лъвовете, шансът е със Стрелците
Ядете яйца всеки ден? Вижте какво се случва с черния дроб
Рецепта за доматен сос - перфектен е за пица, паста и други ястия
Рецепта за лесно хрупкаво пържено пиле
Спортът по телевизията днес, 21 август
Брадата мина границата от 500 милиона долара от заплати
Мачовете по телевизията днес, 21 август
Верстапен бил по-близо до отказване, отколкото до смяна на отбора
Кошмар за ЦСКА в Крит: ОФИ разби „червените“ с 3:0
ЦСКА се разпада: Гбамен и Джеймс Ето’о също са аут
Нумерологична прогноза за 21 август
Връзката между здравето на червата и психичното здраве
Паста с високо съдържание на протеин за отслабване
Таро карта за 21 август, петък - Асо жезли
Дневен хороскоп за 21 август, петък
10 рецепти за разядки
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа