Великобритания гони 15 000 българи вследствие на Brexit. Тези хора губят право да пребивават в страната с цел работа и обучение, а ако останат там рискуват да бъдат депортирани след 30 юни. Какво ще стане с нашите сънародници във Великобритания и трябва ли да са изненадани от случващото се?
"Не мисля, че българите трябва да са изненадани. Имаше кампания повече от 2 години за регистрация за всички европейци, които живеят във Великобритания. След Brexit идеята за свободно придвижване на хора с капитали, която характеризира общия пазар на Европейския съюз, вече не важи на територията на Острова. За всички българи, които са там, беше ясно, че трябва да придобият уседналост. Оттук нататък всеки, който пътува до Великобритания, трябва да има едно наум, че кратки пътувания са добре, но дългосрочни ангажименти и работа - със сигурност ограниченията ще бъдат много големи", каза зам.-директорът на Европейския съвет за външна политик Весела Чернева за ефира на Bulgaria ON AIR.
Според нея една от причините за Brexit e, че британците не са искали източноевропейци да се заселват на Острова.
"Миналата година правихме проучване и за първите три месеца на пандемията 300 000 души бяха влезли в България. Към края на юни голяма част от тях се бяха върнали там, където работят. Бяха останали около 80 000. Това е доста голяма група, която е добра възможност за българската икономика", добави Чернева.
И подчерта, че повечето, които са заминавали за чужбина, са хора без семейство и деца, както и студенти.
"В момента, в който едно семейство се установи, децата започнат да учат, адаптират се към средата, е много трудно да се върнат. Коронакризата беше някаква възможност. Освен българския работен пазар, най-големият бенефициент от такова движение биха били по-малките общини. Онези градове, които видяхме, че опустяха пред последните години и които имат нужда от млади хора", посочи зам.-директорът на Европейския съвет за външна политик.
Тя смята, че Европейският съюз в момента се намира в повратна точка.
"Освен че пандемията и възстановяването от нея е сериозно предизвикателство, знаем, че в Германия има избори, краят на ерата "Меркел". Догодина ще има и избори във Франция. Все пак Brexit не успя да нанесе същинска пукнатина, защото 27-те обединиха и останаха като една в преговорите за излизането на Великобритания. Това показва, че ЕС има гръбнак", допълни Весела Чернева.
И цитира проучване, което показва, че 49% от германците смятат, че Европейският съюз вече не работи добре.
"За тях основният проблем бяха ваксините. Те казват: "Ние произвеждаме ваксини, а пък няма достатъчни за нас." За тези големи страни това понякога наистина е предизвикателство. А българите са много еврофилни и подкрепят ЕС. Над 60% е подкрепата, но същевременно казват, че биха искали да видят повече интеграция, фискална солидарност. Но от друга страна, когато ги попиташ коя страна е вашият съюзник и трябва да бъде близък партньор - над 70% посочват Русия, а над 60% казват Китай", коментира Чернева.
Тя каза още, че санкциите ни, наложени по закона "Магнитски", не са изненада за ЕС. Весела Чернева добави, че снимката на Борисов с кюлчето злато и банкноти в чекмеджето е обиколила европейските медии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Експерт разкри правилната формула за хранене и тренировки (ВИДЕО)
В "България сутрин" на 21 юни от 9:30 часа: Защо децата ни живеят в други измерения и как това им вреди?
Почина режисьорът на "Приятели" Джеймс Бъроуз
БАБХ с нови правила за млякото - контролът вече няма да е по границите
Почетино след класирането на САЩ: Отборът трябва да свикне да побеждава
Проверка на Gol.bg: Какво казват правилата на УЕФА? Могат ли да извадят Левски от Европа заради Божков
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
Тодор Батков разкритикува Божков за претенциите към Левски: Това е недопустимо
Изхвърлят Левски от Европа?
Божков едва ли е очаквал това: Феновете на Левски обсъждат безпрецедентен ход
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Brigadeiro - бразилски бонбони
Нумерологична прогноза за 20 юни
Днес и утре - атрактивно състезание по джет ски край Варна
Тъжна вест! Почина режисьорът на много от най-гледаните сериали в историята
Жега в цялата страна днес
Два влака се блъснаха в Лондон
Мачовете и спортът по ТВ днес (20 юни)
Виц на деня - 20 юни
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита