Изследванията, които се провеждат в българската полярна база на о. Ливингстън в Антарктика, стават все по-всеобхватни. В момента тече и процес за нейното разширяване с нов блок, който освен геоложка и биологична лаборатория, ще помещава и нови жилищни помещения. Това заяви д-р Стефан Велев, геолог и ръководител направление „Наука и образование“ към Национален център за полярни изследвания към СУ „Св. Климент Охридски“, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
„Имаме добри условия за живот, но след зимата системите трябва да се вкарат в действие. Приоритетите на изследванията са науката за земята, ледниците, геофизика, биология, а сега развиваме и изследванията на Южния океан. Провеждат се и психологически проекти, които изследват поведението на учените“, разказа Велев.
Антарктика е естествена научна лаборатория, която е най-малко повлияна от въздействието на човека, каза Велев.
Имаме бърз и постоянен обмен на данни с другите научи екипи, добави той и даде за пример археоботаническите изследвания, които се провеждат съвместно с антарктическия институт на Чили.
Българската експедиция наблюдава и процесите на затопляне на климата и тяхната проява на континента. „Правим мониторинг на климата – наблюдава се покачване на температурите и покачване на нивото на Южния океан. Можем да пазим малко повече планетата и да създаваме по-малко боклуци“, каза Велев.
Повече за ледения континент и как българските експедиции работят там в условията на пандемия може да се научи от събитието „На края на света“ в „Музейко“, организирано от Ratio.bg. Освен един от инженерите на базата, гост-лектор ще бъде и лекарят на базата, разказа Никола Кереков от организацията.
За целите на българската експедиция на Антарктика, юбилейният 30-и сезон на проучвания и как ще помогне новият изследователски кораб може да гледате във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
Porsche планира отново да произвежда Cayenne в Лайпциг
Никола Цолов 9-и в спринта в Австрия след удар в първата обиколка
Фаталната катастрофа край Мездра: Шофьорът обичал високите скорости, момичето намерено върху дърво
Япония под вода: Бури носят проливни дъждове и наводнения в няколко района
Почина Юлий Славов, бивш депутат от групата на ОДС
Изтекъл срок и редица нередности: БАБХ иззе близо 5 тона храни
Босът на Ботев Пловдив направи равносметка след 1 година в клуба
Джокович разкри голяма тайна за Серина Уилямс
Наказание даде точка на Никола Цолов на "Ред Бул Ринг"
Шампионът Синер обеща да не се излага на Уимбълдън
Драматична квалификация и полпозишън за Ръсел
НА ЖИВО: Левски - Ботев Враца 0:0
Дневен хороскоп за 28 юни, неделя
Тайната на спокойния понеделник започва в неделя: ритуал за щастлива седмица
Задължителни ястия за Петровден
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Силни поверия за Петровден
Путин отново призова за преговори: Какво стои зад промяната в тона на Москва
Кардиолог: Температури от 35-36 градуса не са драматични, организмите ни са свикнали
Какво ще е времето през следващата седмица?
Колко струват обществените тоалетни по пътя София - Варна
Зарков: БСП ще оцени работата на правителството след първите 100 дни
Ружа Райчева: В случая с "Баба Алино" имаме групово узаконяване на беззаконието
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път