Дни преди извънредните парламентарни избори на 11 юли - ви показваме един от важните избори на младите българи и решението къде да е пътят на реализацията им. Никол избира да остане в България, за да спасява човешки животи, а Йосиф учи в Германия и е убеден, че реализация в страната ни няма.
Само няколко изпита делят Никол Горанова от осъществяването на мечтата ѝ да стане лекар. Избира да практикува в родината си, защото иска да помага на хората тук.
"Искам да имам някаква власт, мъничка, но някаква точно върху тази ценност. Искам да съм спокойна като започна от моя личен кръг, за най-близките ми хора, че ще знам къде ще отидат и какво се случва. Може би звучи егоистично, но това беше първата мисъл. Загубих баща си, когато бях дете и живеех в страх, че може да се случи с майка. Моят избор беше, че искам да намеря път, за да владея ситуацията", сподели Никол пред Bulgaria ON AIR.
Преподавателите ѝ са нейното въдхновение, но проблемите пред младите медици са много. Никол се надява на промяна.
"Промяна в системата, промяна в посока, че нищо не трябва да се случва на база познати и на база "аз имам човек". Трябва да се случва на база качества и желание. Другото, което лично засяга мен и колегите ми, е закон за специализициите - той е неясен и несъществуващ. В момента, в който завършиш и получиш дипломата си, се казва, че оставаш сред нищото и се оправяш както можеш", каза още Никол Горанова.
Като бъдещ медик тя следи отблизо казуса с изграждането на Национална детска болница.
"Това е просто недопустимо! Ние сме единствената страна в ЕС... Това трябва да се промени, трябва да се построи болница на базата на мнението на експерти, които работят в здравеопазването, а не на хора, които никога не се имали досег до него", категорична е Никол.
На другата крайност е Йосиф Рангелов. Той учи политология в университета в Бремен и е решен да остане в Германия след своето завършване.
"Запътил съм с развитието си тук. Правих преди няколко месеца практика в една от политическите партии и целта ми е да се реализирам на интернационално ниво - за Европейския парламент.
Йосиф вярва, че на този етап него кариерна реализация в България няма.
"Работният пазар да бъде улеснен и достъпът до него също, и най-вече да има възможност, след като човек завърши, да работи по специалността си, а не да търси други възможности. Чувал съм много примери - приятели, които са завършили счетоводство, а после работят във верига супермаркети на касата", посочи той.
И Никол, и Йосиф нямат колебания да дадат гласа си на 11 юли. Направили са обаче различен избор къде да се случи това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нагел: ЕЦБ е готова да повиши лихвените проценти и през юли, ако се наложи
След IPO-то на SpaceX светът се сдоби с първия си трилионер
"Кока-Кола ХБК" инвестира над 4 млн. евро в нов водопровод за жителите на Волуяк и Костинброд
Тръмп обещава, че сделката с Иран е почти готова, след като се отказа от нови удари
Украйна затяга примката около Крим, прицелва се и в блокада в Азовско море
Петролът поевтинява, след като Тръмп заяви, че споразумение с Иран е близо*
Костадинов: Турция поиска парче от българските земи
Километрично задръстване на АМ "Хемус" заради катастрофа с ТИР
Терзиев поиска край на бездействието в "Топлофикация София"
Най-ексклузивният Maserati на годината отдава почит на 100 години автомобилна история
САЩ съкращават военния си ангажимент към НАТО в Европа
Атлетико и ПСЖ готвят трансфер със звезда от Мондиал 2026
В Ред Бул са доста объркани, след като се разбра, че имат най-добрия мотор
Фенките на Южна Корея или Чехия са по-красиви? Гласувай и избери своя фаворит
Селекционерът на Република Корея назова рецептата за успех
В Южна Африка виждат надежда след загубата от Мексико
Селекционерът на Мексико: Сами си направихме мача труден
Бифана (Bifana) – сочен португалски сандвич с месо
Венера преминава в Лъв на 13 юни: Любов, страст и малко ревност
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
Нумерологична прогноза за 12 юни
Таро карта за 12 юни, петък
Цената на петрола падна с над 2% след отказа на Тръмп да удари Иран
Попфолка осиротя: Отиде си Никсън - детето чудо от края на 90-те
Хороскоп за 13 юни 2026
Виц на деня - 12 юни
Мачовете по ТВ днес (12 юни)
Корея победи Чехия след обрат в мач от първия кръг в група "А" на Мондиал 2026
Кой е Андре Дъглас – астронавтът от мисията „Артемида III“?
Седмица в астрофотографията: От съединението на Венера и Юпитер до космическите облаци
Как се е появил полът: AI моделира интимния живот на първите животни на Земята
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така