Специален влак с организирана туристическа програма ще пътува на 7-ми август /събота/ по маршрут от гара Септември до гара Аврамово и след час и половина престой на най-високата гара на Балканския полуостров ще отпътува обратно за гара Септември. Това ще бъде второто подобно пътуване за феновете на теснопътното влакче, организирано от БДЖ и Гражданско сдружение „За теснолинейката”, които на 1-ви август отбелязаха със специалнa композиция 95-ата годишнина от потеглянето на първия влак по теснопътната жп линия Септември-Добринище, съобщиха от БДЖ.
Композицията е изключително атрактивна за любителите на теснолинейката, тъй като ще пътува в състав от стандартни пътнически вагони и товарни вагони, теглени от дизелов локомотив, каквито смесени композиции са пътували всеки ден по линията до спирането на товарното движение в началото на века. Към състава на влака ще бъде включен и вагон бистро.
Композицията ще замине от гара Септември в 10:45 ч. и по време на пътуването са предвидени спирания на влака в гара Цепина за разглеждане на Дом-музея на теснолинейката, гара Велинград, гара Цветино – една от най-колоритните по маршрута и за фотопауза в дивата местност край спирка Света Петка, където в миналото парните локомотиви са зареждани с вода. В гара Аврамово композицията ще престои час и половина, където пътуващите ще могат да се насладят на приятна разходка или пикник в красивата планинска местност. При пътуването от Аврамово до Септември влакът ще престои на новата планинска спирка Стоян Митов, открита в чест на 100-годишнината от приемането на закона за построяване на теснолинейката, както и на спирка Велинград-юг, разположена в непосредствена близост до известния велинградски парк „Клептуза”. Композицията ще пристигне в гара Септември в 18:35 ч.
Цената на двупосочния билет е 45,00 лв. за един пътник с включено запазено място в двете посоки. Децата до 7-годишна възраст ще пътуват безплатно без да ползват отделно седящо място, като при закупуване на билети е необходим документ, удостоверяващ тяхната възраст. БДЖ напомня, че децата на възраст до 10 години задължително пътуват с придружител.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
София предлага рекорден бюджет от 1,5 млрд. евро за 2026 г.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Хороскоп за 28 август 2026: Лъвовете ще бъдат в центъра на вниманието днес
Шоколадова торта без яйца и масло
Италия въвежда глоби за пешеходци с телефони в ръка
Рецепта за Алу гоби на фурна с подправки
ЦСКА отпадна от Лига Европа след загуба от ОФИ (Крит) и на реванша
Сигнал: Заключено куче в изоставен апартамент в София, съседи го хранят през прозореца
Байерн Мюнхен – Щутгарт
Славия - Септемрви
ЦСКА 1948 – Локомотив Пловдив
Милан – Венеция
Барса продължи наказателната акция, Родри дебютира
Вальо Илиев с намек за бъдещето на Янев
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени