"Няма място за паника в момента, няма място за разпространение на страхове. Ситуацията е сериозна, но не е излязла извън контрола ни", заяви на извънреден брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
"Ниският процент на ваксинация в страната ни принуждава да наложим тези мерки, за да ограничим последиците за цялото население", добави той.
Кацаров обясни, че преди да се вземе решението за новите мерки, са проведени множество дискусии и са получени близо 40 становища с оценка на предложенията на доц. Ангел Кунчев.
"Освен заболеваемостта на 14-дневна база се проследява и процента на положителните проби на седмична база, на броя на хората, които са хоспитализирани и в интензивно отделение. От съществено значение е и варианта на коронавируса, който се разпространява у нас. И не на последно място - процентът на хората с пълен ваксинационен курс. Оценката на риска се прави на комплекс от 20 показатели, които през последните месеци показват, че е необходимо взимаве на мерки", обясни проф. Мира Кожухарова.
По думите на проф. Ива Христова от Националния център за заразни и паразинти болести, има пълна доминация на варианта "Делта" в страната - между 98% - 99% от пробите, а 1% са заразени с "Алфа" варианта. В България няма други варианти на коронавируса.
"Училищата ще започнат присъствено,това е нашето становище към днешна дата. Децата не са длъжни да плащат цената на това, че ние възрастните, говоря за учители и родители, не се ваксинираме. Не можем да изключим възможността при неблагоприятно развитие на ситуацията, да се излезе в грипна ваканция", каза още Кацаров.
Ето какви са новите мерки, които ще влязат в сила от 7 септември:
- Провеждането на присъствени групови занятия се допуска при спазване на физическа дистанция от 1,5 м и до 10 души в помещение
- Преустановяват се посещения в детски центрове и клубове
- Провеждането на конгреси, семинари и обучения се допуска при не повече от 30 процента от капацитета и 30 участника в помещението
- Преустановява се провеждането на тиймбилдинги
- Провеждането на изпити и конкурси се разрешава при капацитет от 30 процента и със защитни маски
- Прекратяват се концерти, събори и други масови прояви
- Посещенията на музеи и галерии се допуска при не повече от един човек на 8 кв.м. и с носене на маски
- Провеждане на спортни занимания на закрито се допуска без публика
- Посещения на фитнес центрове се допуска при 30 процента от капацитета
- Посещения на спортни зали и клубове са допускат само за индивидуални посещения, физическа дистанция и при намален капацитет
- Посещенията в балнеосанаториуми се допускат при 30 процента от капацитета и график за индивидуално ползване на услугите. Трябва да се носят и маски
- Посещенията в заведенията за хранене и развлечения се допускат само в часовия интервал от 7 до 22 часа при отстояние от 1,5 метра между облегалките на столовете на съседните маси, не повече от 6 души на една маса и носене на маски от персонала
- Събитията от частен характер - сватби и кръщенета - се допускат при ограничаване на броя на присъстващите
- Посещенията при пациенти в болниците се допускат при пълен комплект защитни средства и при не повече от един човек в стая
Заповедта с пълния брой мерки ще бъде подписана от здравния министър д-р Стойчо Кацаров до края на деня и ще бъде публикувана на сайта на Министерство на здравеопазването.
"Прилагаме тези мерки с голямо нежелание, но сме принудени от ситуацията. Обръщаме се към всички сънародници с молба да спазват тези мерки. От това зависи колко дълго ще бъдат прилагани те. Заповедта ще влезе в сила от понеделник и ще е за срок от 2 месеца. Тя може да бъде отменена по-рано, ако епидемиологичната ситуация позволи това. Ние няма да допуснем претоварване на здравната система и няма да се поколебаем да наложим и най-тежките мерки", уточни Кацаров.
Здравният министър отново призова всички да се ваксинират срещу коронавирусната инфекция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕК: Рискът от стагфлация остава въпреки примирието между САЩ и Иран
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
ЗАД „Армеец“ на 30 години: Три десетилетия възход, доверие и лидерство в застрахователния пазар
Създай сайт за минути с AI в Superhosting
„Шелли груп“ влиза в германския индекс SDAX от 10 април
От войни до климат: „Супер Ел Ниньо“ създава нови рискове за цените на храните в света
Финансов успех за 3 зодии от 13 до 19 април
Над 6,5 млн. българи са в списъците за изборите на 19 април
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
74% от потребителите на efbet споделят, че новият сайт на оператора е по-удобен, функционален и интересен
Чутовен скандал! Бивш треньор на ЦСКА се сби с футболист
Грешникът на Барса се извини
Твоят по-ВЕЛИК ден с inbet
Добра новина за Арсенал
BMW Motorrad Roadshow 2026 идва във Велико Търново на 16 април
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
5 забрани на Разпети петък
5 топ тенденции в маникюра за специални поводи през пролет 2026
Росен Петров: Ние се раждаме като бял лист, който чака да бъде написан
Временно затварят Ледената пързалка във Варна
Бивш треньор на ЦСКА се сби с футболист
Обмислят стимули за вътрешния туризъм и ваучери при провалени пътувания
Стотици се сбогуваха с Михаил Белчев
ЦИК: 6 575 151 са имащите право на глас на 19 април
Марина Георгиева от Районния съд бе гост-лектор пред студенти на Технически университет-Варна
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“