Българският фармацевтичен съюз подписа анекса към договора със здравната каса, с което се гарантира достъпа до лекарства на гражданите съобщи БНР.
Анексът беше подписан, но под условие. От фармацевтичния съюз дават срок от две седмици на здравната каса, за да приеме техния меморандум с искания, а именно по-справедливо заплащане за обслужване на рецепти към здравна каса. До този момент те получават по два лева, искането е да бъде четири лева, защото 75 процента от лекарствените продукти, които предлагат в аптеките, са именно такива, които се отпускат по каса и това ощетява собствениците на аптеки.
За обслужване на така наречените Covid рецепти искат да получават по десет лева на рецепта като признание за първа линия, защото те също имат пряк сблъсък с пациенти, които към този момент са заразени, освен това искат да бъдат направени и промени в здравно-информационната система, която към този момент допуска грешки от страна на личните лекари и така обслужената рецепта в последствие от фармацевта не се покрива от касата и е за сметка на фармацевтите.
Точно след две седмици ще стане ясно какво ще се разберат фармацевтичният съюз и касата. Ако исканията им не бъдат изпълнени, има вероятност договорът да не бъде продължен. Вече имат връзка и с регионалните си колеги, които са заявили готовност да ги подкрепят и освен това са на мнение, че искат оставката на управителя на здравната каса професор Петко Салчев, така, както беше поискана и от Българския лекарски съюз.
"Ние настояваме в националната здравно-информационна система да залегнат контроли. Ние сме принудени да се занимаваме с бумащина, защото ако лекарят - разбира се, неумишлено, е допуснал грешка, е основание тази рецепта въобще да не бъде заплатена", обясни главният секретар на съюза Димитър Маринов пред БНР.
"Нашите предложения не са само финансови, те са и организационни", коментира председателят на Фармацевтичния съюз проф. Асена Сербезова и добави, че фармацевтите са искали тази среща да се състои преди да се изтекли сроковете на сегашния договор.

Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Доматите и ползите им за здравето ни - едва ли подозирате за някои от свойствата им
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
Доцова в Рим в навечерието на 24 май: Нека използваме повече български думи
Сигнал от Варна: Цената на анцуга е 55.21 лв., на касата е същата в евро
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Мачовете по телевизията днес, 22 май
Още изненади предстоят в състава на Англия за Мондиала
Люис Хамилтън не смята да спира с Формула 1
Мондиал 1934: Италия изкачи световния връх
Трансферни удари: Левски не се шегува, взима трима от Локо Пловдив
Мондиал 1930: Ургувай е първият световен шампион
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО