Днес отбелязваме Атанасовден. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството.
Според народното поверие двамата светци са братя. Но на някои места се среща и вариант майстор-калфа. Свети Атанасий е светецът-покровител на зимата, снега и студа. Вярва се също, че зимният св. Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летният св. Атанас го облича, за да дойде зимата. Неслучайно е измислена поговорката: "Атанас гялди и яз гилди".
На 18 януари имен ден празнуват всички, които носят името Атанас, Атанаска, Наско, Нася, Ася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина и производните им.
Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Св. Атанасий е роден в бедно християнско семейство, още от малък се увлича по християнските идеи. Това прави впечатление на Александрийския архиепископ Александър. След като завършва своето образование, св. Атанасий е назначен за секретар на архиепископа на Александрия. Няколко години по-късно през 319 г. младият Атанасий е произведен в свещенически сан – дякон. Той е един от участниците в Първия вселенски събор, който се е провел в малоазийския град Никея през 325 г. Една година след това историческо събитие св. Атанасий е назначен за архиепископ на град Александрия. Вече като архиепископ той се противопоставя на Арий и неговото учение.
Самите противници на официалната ортодоксална църква, чийто представител е св. Атанасий, свикват църковен събор в град Трир. Участниците в него и техните решения се противопоставят на официалната християнска догма. Те виждат в лицето на архиепископ Атанасий един върл противник, поради това постоянно плетат интриги по негов адрес. Това оказва влияние върху благоразположението на императора. Той от своя страна на няколко пъти го изпраща на заточение.
В годините, в които прочутия свещеник е в изгнание, той се отдава не само на евангелска проповед, но и на житиеписание. Пише житие, посветено на неговия духовен предшественик св. Антоний. След поредното си завръщане здравето на Атанасий се влошава и той умира на 18.І.376 г. на 76-годишна възраст.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Печалбата на банките у нас расте с близо 10% до 884 млн. евро в края на май
Броят на свободните работни места в САЩ леко се увеличава
Инфлацията в Германия се успокоява благодарение на спада в цената на петрола
Dow Jones е напът да запише най-доброто си първо полугодие от 5 години*
България търси извънсъдебно споразумение по иска на "Лукойл"
Близо 95% от учениците в България използват изкуствен интелект за учебни цели
Централна прогноза
Кой е Пламен Тончев и защо е опасно закриването на Комисията по досиетата?
Демерджиев разкрива колко струват полетите на Пеевски и кой е предоставял самолетите
Левски обяви официално и втора нова звезда
Официално! Левски обяви първи топ трансфер за деня
Мистериозно! Левски показа два трансферни удара накуп + ВИДЕО
ЦСКА нанесе нов удар по Левски, взе национал на България
Изненада! ЦСКА с трансфер от ЦСКА 1948
ЦСКА 1948 с трансферен удар!
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Психологът Виктория Дякова: Признаците на тревожност са гадене, нервен стомах, треперене
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Какво време ни очаква в сряда?
Варненка влиза в затвора за неплащане на издръжка на двете си деца
Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ се връщат в сградата на училището от 15 септември
Какво показват резултатите от тазгодишните матури?
Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята