Премиерът Кирил Петков заяви, че срещата му с бизнеса е преминала в много добър и конструктивен диалог и обеща на работодателите помощ от държавата и през април.
Всички сме изправени пред безпрецедентна криза откъм войната в Украйна, цените на газа и електроенергията, каза Петков и допълни, че всички осъзнават, че тези фактори са предимно външни.
България в момента е в средата на една почти перфектна буря, но се обединихме, че всички сме в една лодка и можем да излезем на базата на знанията и диалога, който имаме. Бизнесът ще бъде подкрепен и през април месец, в началото на следващата седмица ще има предложение за нова мярка за цените на електроенергията, каза Петков.По думите на премиера няма отделна стратегия за правителството, отделна за бизнеса. Всички заедно ще работим ръка за ръка, за да можем да излезем от тези безпрецедентни рискове, да можем да оцелеем като икономика, бизнеси, брой работни места запазени, каза Петков.
В момента гасим пожар след пожар, навсякъде е продънена системата. В същия момент чуваме изказвания - за един ден ще реша всичко, къде бяхте 10 години?! Безумно нагло е да се чуват този тип разговори на гърба на хората. Моля всички граждани, ние координирано работим, няма да останете без продукти, не се поддавайте на лъжливи новини, каза премиерът и увери, че кабинетът работи да ограничи влиянието на инфлацията.
Петков призова хората да не се поддават на "паника и на Фейсбук, за да не даваме възможност на спекуланти да ловят риба в мътна вода". Той увери, че правителството работи и дава систематични решения на проблемите.
Премиерът каза, че при вчерашния му разговор с украинския президент Володимир Зеленски той е помолил за всякаква помощ и е благодарил на правителството за получената до момента.
Министърът на енергетиката Александър Николов каза, че конкретните параметри на механизма за подпомагане ще се обсъждат до края на седмицата. Ще се разгледат всички механизми за средносрочни и дългосрочни решения, които да дадат яснота на бизнеса за година напред.
Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова посочи, че правителството и държавата ще подпомогнат с всички възможни законови средства българската икономика, така че предприятията да продължат да работят и да не освобождават хора. Помощта за увеличените цени на енергоносителите ще бъде увеличена, с колко и как, предстои експертите да решат, каза Нинова.
Работодателските организации заявиха, че са удовлетворени от конструктивния диалог с правителството по поставените болезнени въпроси с цените на енергоносителите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Големите купувачи на руски петрол са изправени пред риска от по-висока цена
BalREc 2025 очертава посоката на устойчивия пазар на недвижими имоти и инвестиции в България
Бернар Арно затяга хватката си около LVMH, купувайки акции за 1,4 млрд. евро
Ще застигне ли заетостта в Южна Европа нивата на север?
Технологичният сектор в Европа се представя по-добре, докато бумът на AI подкрепя търсенето
Как да спечелим Тръмп – с ласкателства, червен килим и изтребители
Втори SENSHI лагер с покани събира тежките категории
Тайният убиец на армията на Наполеон в Русия: Ново ДНК изследване преобръща историята
Една трета от руснаците нямат пари за храна
България посреща еврото с първата пощенска марка за 2026 г.
Мариан Бачев с първи коментар след скандала с Росен Белов и д-р Хасърджиев
Учени разкриха как бихме се държали точно преди края на света
Винисиус: Опитвам се да запазя самообладание, но не е възможно
След 14 месеца игнориране от трима треньори: Той отново игра за ЦСКА
Палавата Алис Гудуин
Трансфер на "Герена": Левски продава Марин Петков за 2.5 млн.
Роналдо след гол №950: Питат ме защо искам да мушна 1000...
Ландо не изпадна в еуфория след победата и се изсмя на освиркванията
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Маникюри за късмет и пари през ноември (+Снимки)
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Ето кой печели в есенната игра на Az-jenata.bg
Деси Добрева разказа за трогателен жест във Варна
Земетресение на 97 км югозападно от Варна
Варненските ученици се чувстват удовлетворени в училище, но не и от учебния процес
33 159 деца са родени от деца за десет години
Ето какво е новото обвинение срещу Коцев
Стойността на потребителската кошница остава 97 лева
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
В Чили функционира телескоп, способен да наблюдава хиляди звезди едновременно
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс